Mercedes-Benz yeni EQV ve yeni V-Serisi şimdi daha da şık

Mercedes-Benz yeni EQV ve yeni V-Serisi şimdi daha da şık

Yeni tasarım, akıllı ve dijital ağ çözümleri dahil ek konfor özellikleri ve gelişmiş sürüş destek sistemleriyle artık daha çekici.

Mercedes-Benz gelecekte van modellerinde farklı bir stratejik yaklaşım izleyecek. 2023’te ticari vanlar için premium bir strateji hedeflendiği paylaşıldı. Tüm Mercedes-Benz binek otomobillerinde olduğu gibi, gelecekte yeni geliştirilecek ve bireysel kullanım için konumlandırılacak tüm MPV’lerde lüks stratejisi uygulanacak. Mercedes-Benz, bu stratejik değişikliği, 2026’dan itibaren çıkacak olan modüler ve ölçeklenebilir Van Elektrik Mimarisi’nin (kısaca VAN.EA) kullanıma sunulmasıyla tam olarak uygulamayı amaçlıyor. Yeni kişisel kullanıma yönelik orta boy MPV’ler EQV ve V-Serisi bu yolda önemli bir kilometre taşını oluşturuyor. Her iki model de yeni dış ve iç tasarımıyla daha da gelişmiş bir yapı ortaya koyuyor. Özellikle daha akıllı dijital ağ çözümleri ek konfor ve güvenlik sağlıyor.

Geleceğe açılan köprü

REKLAM ALANI

Mercedes-Benz EQV ve V-Serisi MPV’ler Avrupa ve Asya pazarında oldukça beğeniliyor. Müşteri yelpazesi, ailelerden eğlence meraklılarına ve VIP kullanımdan iş insanlarına kadar uzanıyor. Modeller, geniş iç hacimleri, yüksek konforları ve kaliteli ve benzersiz tasarımlarıyla öne çıkıyor. Ayrıca çok sayıda donanım serisiyle farklı kişiselleştirme seçenekleri de sunuyor. EQV modeli AVANTGARDE olarak sunulurken, V-Serisi ise baz versiyon dışında STYLE ve AVANTGARDE serileri ve ürün gamının tepe noktası olarak EXCLUSIVE versiyonlarıyla satılıyor. Ayrıca V-Serisi için AMG Line ve Gece Paketi dışında EQV için Dış ve İç Tasarım Paketleri gibi opsiyonel tasarım paketleri de mevcut.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar, MPV’lerini daha çekici hale getirerek pazardaki konumunu daha da güçlendiriyor. Bu, segmentin zirvesinde daha kârlı bir büyümenin yolunu açıyor. Önümüzdeki birkaç yıllık süre boyunca yeni araçlar sadece üst seviye MPV deneyimine değil, aynı zamanda tamamen elektrikli bir geleceğe de köprü oluşturacak. 2026 yılından itibaren pazara sunulacak olan yenilikçi ‘tamamen elektrikli’ araç mimarisi VAN.EA bu geleceğin temel unsurunu oluşturuyor. Gelecekte tüm yeni geliştirilen MPV’ler bu platforma dayanacak. VAN.EA aynı zamanda Mercedes-Benz’in sürdürülebilir iş stratejisindeki en önemli dönüşüm hedeflerinden biri olan 2039’dan itibaren net karbon nötr yeni araç filosuna sahip olma yolunda da önemli bir kilometre taşını oluşturuyor.

Kusursuz bir görünüm için yeni dış tasarım

Yeni EQV ve V-Serisi yeni görünümleriyle de farklılaşıyor. Daha da geliştirilen tasarım, her iki modele de kendi segmentlerinde daha farklı ve özgün bir görünüş sağlıyor. Yeni ön tasarım, farklı formlara sahip radyatör ızgarası ve güçlü tampon tasarımıyla dikkat çekici bir görünüm oluşturuyor. Donanım seviyesine bağlı olarak radyatör ızgarasını bir LED ışık bandı çevreliyor. Ürün gamının tepe noktasını oluşturan V-Serisi EXCLUSIVE ilk kez kaputunda prestijli, dik bir Mercedes yıldızı yaşıyor. Standart veya donanım seviyesine bağlı olarak opsiyonel olarak sunulan, zarif tasarımıyla adaptif MULTIBEAM LED farlar, tüm versiyonlara ek şıklık kazandırıyor. Arka cephe Mercedes-Benz yazılı yeni krom şerit ve yeni LED aydınlatma grubu benzersiz bir görünüm oluşturuyor. Dış hatları karartılan arka aydınlatma grubu böylece daha net bir ışık imzası oluşturuyor. Şık ve çekici görünümü, aerodinamik açıdan optimize edilen 17, 18 ve 19 inçlik yeni alaşım jantlar dışında dört yeni gövde rengi tamamlıyor.

İleri teknoloji görünüm ve ek konfor özelliklerine sahip yeni kokpit tasarımı

İç mekân dijitalleşme odaklı gelişmiş bir görünümle dikkat çekiyor. Kokpiti, iki adet 12,3 inç geniş ekran, şık yeni havalandırma ızgaraları ve kapasitif eller serbest algılama özelliğine sahip yeni nesil direksiyon süslüyor. Modern ileri teknolojili tasarım, MPV’lerin tarzını ve kalite algısını yukarıya taşıyor.

Yeniden tasarlanan orta konsol, istek üzerine akıllı telefon kablosuz şarj özelliğini de destekliyor. Anahtarsız çalıştırma işlevi, ısıtmalı direksiyon ve gece sürüşü için kısık arka kabin aydınlatması olmak üzere bazısı opsiyonel birçok yeni özellik kabin içi deneyimini ileriye taşıyor. 64 renkli ortam aydınlatması daha kişisel ve konforlu bir ortam oluşturuyor. Yeni V-Serisi ve EQV, arka tarafa daha kolay erişim sağlamak üzere, standart olarak aracın sol tarafında sürgülü bir kapıyla donatılıyor.

MBUX bilgi-eğlence sistemi: Akıllı, etkileşimli ve kişisel

Yeni MPV modeller standart olarak sunulan en güncel MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sistemi ile benzersiz bir dijital ve etkileşimli deneyim sunuyor.

Sezgisel ekran ve kullanım konsepti, çok sayıda bilgi-eğlence, konfor ve araç işlevi için kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor. Merkezi ekran, direksiyon üzerindeki dokunmatik kumanda yüzeyleri, orta konsoldaki dokunmatik yüzey veya daha da optimize edilen öğretilebilir sesli asistan ‘Hey Mercedes’ üzerinden kontrol ediliyor. En güncel MBUX nesli ayrıca artırılmış bilgi işlem gücü, elektrikli araçlara özel ek işlevlerle EQV görselleri ve merkezi ekranda park desteği gösterimi gibi ek avantajlar sağlıyor.

Mercedes-Benz’den farklı dijital ekstralar

MBUX bilgi-eğlence sistemi çok sayıda dijital ekstra özellik de içeriyor. Bunlar, yeni EQV ve V-Serisi’ni daha akıllı hale getirirken günlük hayat da daha kolay ve verimli oluyor.

MBUX’ın yüksek çözünürlüklü merkezi ekranı üzerinden elektrikli araçlara özgü ekran ve ayarlar yönetilebiliyor. Sistem, kabin ön iklimlendirme ve araç şarjı için kişisel ayarların yanı sıra Electric Intelligence gibi özellikler içeriyor.

Die neue Mercedes-Benz V-Klasse – Exterieur The new Mercedes-Benz V-Class – Exterior

Sürüş destek sistemleri: Her zaman daha fazla destek

Gelişmiş ve ek işlevlere sahip güvenlik ve destek sistemleri modellerin çekiciliğini daha da artırıyor. Örneğin, Aktif Fren Desteği artık çapraz trafik işlevi de içeriyor. Bu işlev sürücüyü yolda karşıdan karşıya geçen yayalara ya da karşıdan gelen araçlara ve tehlikeli sollama manevralarına karşı uyarabiliyor. Ayrıca acil durumlarda fren yaparak müdahale edebiliyor ve dönüşlerde yardımcı olabiliyor.

Yeni EQV ve V-Serisi zengin standart donanımla yollara çıkıyor: ATTENTION ASSIST, yağmur sensörü dahil Far Yardımcısı, Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC, Kör Nokta Yardımcısı, Aktif Şerit Takip Yardımcısı, Akıllı Hız Yardımcısı ve Park Paketi.

Uzun Far Yardımcısı PLUS işleviyle adaptif MULTIBEAM LED farlar ilk kez sunuluyor. Ayrı ayrı kontrol edilebilen 84 LED hücresine sahip farlar, ışık huzmesini farların mevcut trafik koşullarına bağlı olarak son derece hızlı ve hassas şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Uzun Far Yardımcısı PLUS, yolu, diğer sürücülerin ve yolcuların gözlerini kamaştırmadan, en etkin şekilde aydınlatıyor.

Yeni sürüş destek paketi farklı ek işlevler de içeriyor. Paket, rota bazlı hız uyarlaması ve trafik sıkışıklığında gelişmiş otomatik yeniden hesaplama özelliğine sahip Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC, Aktif Direksiyon Yardımcısı ve Aktif Hız Sınırı Yardımcısı özelliklerini içeriyor. Yeni 360 derece kameralı park paketi, park ve manevraları kolaylaştırıyor. 3 boyutlu görüntüleri kullanarak kamera destekli park sürecinin 360 derece görselleştirilmesini sağlıyor. Park paketi; Aktif Park Yardımcısı, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Yaya Acil Durum Freni ve Uzaklaşma Yardımcısı işlevlerini içeriyor. Ayrıca bir çeki demiri ve otomatik şanzımanla birlikte bir römork manevra yardımcısı da bulunuyor.

Zengin ürün çeşitliliği

Tamamen elektrikli yeni EQV, maksimum 150 kW (204 hp) ve sürekli 70 kW (95 hp) güç üreten elektromotoru 90 ve 60 kWsa (WLTP: karma enerji tüketimi: 29,43-27,04 kWsa/100 km; karma CO2 emisyonu: 0 gr/km) olmak üzere iki batarya boyutu ile satışa sunuluyor. EQV, verimli enerji geri kazanım sistemi ve gerçek dünyada verimliliği ve menzilini daha da artıran optimize edilmiş termal yönetimin de katkısıyla 277-365 km arasında elektrikli WLTP sürüş menzili sağlıyor. Tamamen elektrikli MPV, standart olarak hem evde hem de şarj istasyonlarında 11 kW’a kadar alternatif akım (AC), ayrıca hızlı şarj istasyonlarında 110 kW’a kadar doğru akım (DC) şarjını destekliyor. Hızlı şarj istasyonunda yüzde 10-80 SoC (Şarj Durumu) yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Yeni V-Serisi, başarısını kanıtlamış olan verimli dizel motor OM654’e sahip. Bu motor üç farklı performans seviyesiyle sunuluyor: 120 kW (163 hp), 140 kW (190 hp), 174 kW (237 hp) (WLTP: karma yakıt tüketimi: 8.7-6.9 lt/100 km; karma CO2 emisyonu: 229-182 gr/km).

9G-TRONIC otomatik şanzıman ve farklı şasi ve sürüş modları seçenekleri, tüm versiyonlarda çevik ve konforlu sürüş özellikleri sağlıyor. İçten yanmalı motor seçenekleri arkadan itişliyken dizel versiyonlar için ayrıca isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor. Elektrikli versiyonlar ise önden çekişli olarak sunuluyor.

Donanım özellikleri                                      V-Serisi                                                             EQV
Donanım seviyeleriSTYLE, AVANTGARDE, EXCLUSIVEAVANTGARDE  
Tasarım paketleriAMG Line, Gece PaketiEQV Dış tasarım paketi, EQV İç Tasarım paketi  
Aydınlatmalı ızgaraV-Serisi EXCLUSIVE, V-Serisi AMG Line PaketiDış Tasarım Paketi ile opsiyonel  
MULTIBEAM LED farlarAVANTGARDE ve EXCLUSIVE için standart, STYLE için opsiyonelAVANTGARDE için standart, Dış Tasarım Paketi ile opsiyonel  
Geri görüş kamerası ile park paketiBaz versiyon ve STYLE için standartBaz versiyon için standart
360゚ geri görüş kamerası ile park paketiAVANTGARDE ve EXCLUSIVE için standart, STYLE için opsiyonelAVANTGARDE için standart, Baz versiyon için opsiyonel  
EASY-PACK bagaj kapağıAVANTGARDE için standart, STYLE için opsiyonelAVANTGARDE için standart, Baz versiyon için opsiyonel  
MBUX bilgi-eğlence sistemiStandartStandart  
İki adet geniş ekranStandartStandart  
ENERGIZING konfor yönetimiOpsiyonelOpsiyonel  
Akıllı telefon entegrasyonuSTYLE, AVANTGARDE ve EXCLUSIVE için standart, Baz versiyon için opsiyonelAVANTGARDE için standart, Baz versiyon için opsiyonel  
Kablosuz akıllı telefon şarjıAVANTGARDE ve EXCLUSIVE için standart, Baz versiyon ve STYLE için opsiyonelAVANTGARDE için standart, Baz versiyon için opsiyonel
Anahtarsız çalıştırmaStandartStandart  
Direksiyon ısıtmaOpsiyonel (EXCLUSIVE için standart)Opsiyonel  
Yeni orta konsolBaz versiyon ve STYLE için standart, AVANTGARDE ve EXCLUSIVE için opsiyonelStandart    
Gece sürüşlerinde arka kabin aydınlatması  OpsiyonelOpsiyonel
64 renkli ortam aydınlatmasıAVANTGARDE ve EXCLUSIVE için standart, STYLE için opsiyonelAVANTGARDE için standart, Baz versiyon için opsiyonel

Teknik Bilgiler

Mercedes-Benz V-Serisi

Motor, şanzıman, performans ve tüketim
MotorDizel motor OM654
Silindir düzeni/adediSıralı/4
Hacim1.950 cc
Çap x Strok82,0 x 92,3 mm
Maksimum güç120 kW (163 hp)140 kW (190 hp)174 kW (237 hp)
Maksimum tork380 Nm440 Nm500 Nm (+30 Nm)
Maksimum hız193 km/s
(arkadan itiş) 188 km/h
(dört tekerlekten çekiş)
204 km/s
(arkadan itiş) 199 km/h
(dört tekerlekten çekiş)
220 km/s
(arkadan itiş) 215 km/h
(dört tekerlekten çekiş)
Hızlanma
0-100 km/s
10,7 sn9,5 sn7,4 sn
WLTP karma yakıt tüketimi8,6–6,9 lt/100 km8,7–7,2 lt/100 km8,7–7,2 lt/100 km
WLTP karma CO2 emisyonu225-182 gr/km229-189 gr/km229-189 gr/km
Emisyon sınıfıEuro 6e
Depo kapasitesi
(yedek)
57 (10) lt
AdBlue® deposu24 lt
Şanzıman9G-TRONIC
Güç aktarımıArkadan itiş (standart) / dört tekerlekten çekiş (opsiyon)
Süspansiyon tipiDört farklı süspansiyon tipi bulunuyor. Bunların karakteristiği rahat ve konforludan sportif ve dinamiğe kadar çeşitlilik gösteriyor. Konfor süspansiyon AGILITY CONTROL süspansiyon Spor süspansiyon AIRMATIC süspansiyon
Sürüş modlarıSürücü tek bir düğmeye dokunarak üç sürüş modu arasından seçim yapabiliyor. Motor, gaz pedalı ve şanzımanın tepkileri buna göre ayarlanıyor. Eko Konfor Spor

Mercedes-Benz V-Serisi

Boyutlar ve Ağırlıklar
MotorDizel motor OM654
VersiyonKompaktUzunEkstra uzun
Koltuklar6 adet bağımsız koltuk (standart)
Maksimum 8 adet
Bagaj hacmi4.200 lt
veya 610 lt
4.630 lt
veya 1.030 lt
5.010 lt
veya 1.410 lt
Uzunluk4.895 mm5.140 mm5.370 mm
YükseklikYaklaşık 1.880 mm
Genişlik1.928 mm (aynalar hariç)
2.249 mm (aynalar dahil)
Aks mesafesi3.200 mm3.200 mm3.430 mm
Dönüş çapı11,8 m
(arkadan itiş)
12,9 m
(dört tekerlekten çekiş)
11,8 m
(arkadan itiş)
12,9 m
(dört tekerlekten çekiş)
12,5 m
(arkadan itiş)
13,7 m
(dört tekerlekten çekiş)
Tavan taşıma kapasitesiMaksimum 150 kg
Boş ağırlık2.244 kg
(arkadan itiş) 2.289 kg
(dört tekerlekten çekiş)
2.267 kg
(arkadan itiş)
2.312 kg
(dört tekerlekten çekiş)
2.307 kg
(arkadan itiş) 2.352 kg
(dört tekerlekten çekiş)
Yükleme kapasitesi956 kg
(arkadan itiş) 911 kg (dört tekerlekten çekiş)
933 kg
(arkadan itiş) 888 kg
(dört tekerlekten çekiş)
893 kg
(arkadan itiş) 848 kg (dört tekerlekten çekiş)
İzin verilen maksimum ağırlık3.100 kg / 3.200 kg
Çekme kapasitesi, frenliStandart 2.000 kg, maksimum 2.500 kg
Çekme kapasitesi, frensiz750 kg

Mercedes-Benz EQV

Motor, şanzıman, performans ve tüketim
MotorElektromotor
Batarya90 kWsa60 kWsa
WLTP karma CO2 emisyon0 gr/km0 gr/km
WLTP karma enerji tüketimi28,83-27,12 kWsa/100 km29,43-27,04 kWsa/100 km
WLTP menzili,344-365 km227-247 km
Şarj standardıCCSCCS
AC maksimum şarj kapasitesi11 kW11 kW
AC minimum şarj süresi<10 h (0-%100)<6,30 h (0-%100)
DC maksimum şarj kapasitesi110 kW (standart)80 kW (standart)
DC minimum şarj süresi110 kW: ~40 dk (%10-80)80 kW: ~35 dk (%10-80)
DC şarj gerilimi400 volt
Nominal çalışma gerilimi352 volt
Soğutma OBLSu
Aktarma oranı10,215
Güç aktarımıÖnden çekiş
Maksimum güç150 kW (204 hp)
Sürekli güç üretimi70 kW (95 hp)
Maksimum tork365 Nm
Maksimum hız140 km/s (standart)
160 km/s (opsiyon)
Yüksek voltajlı bataryaLityum-iyon
ÜreticiCATL
Cd değeri0,34
Süspansiyon tipiİki farklı süspansiyon tipi bulunuyor. Basic Plus AIRMATIC süspansiyon
Sürüş modlarıSürücü tek bir düğmeye dokunarak üç sürüş modu arasından seçim yapabiliyor. MR: Maksimum menzil E: Menzil iyi ısıtma/klima performansıyla optimize ediliyor C: Konfor (Sertifikalı Mod/Başlangıçta varsayılan mod) S: Spor

Mercedes-Benz EQV

Boyutlar ve Ağırlıklar
Batarya90 kWsa60 kWsa
VersiyonlarUzunEkstra uzunUzunEkstra uzun
Koltuklar6 bağımsız koltuk (standart) Maksimum 8 koltuk
Bagaj hacmi4.630 lt veya 1.030 lt5.010 lt veya 1.410 lt4.630 lt veya 1.030 lt5.010 lt veya 1.410 lt
Uzunluk5.140 mm5.370 mm5.140 mm5.370 mm
Yükseklik1.900 mm
Genişlik1.928 mm
Aks mesafesi3.200 mm3.430 mm3.200 mm3.430 mm
Dönüş çapı12,9 m13,7 m12,9 m13,7 m
Tavan taşıma kapasitesiMaksimum 150 kg
Boş ağırlık2.811 kg2.860 kg2.666 kg2.713 kg
Yükleme kapasitesi689 kg641 kg835 kg788 kg
İzin verilen maksimum ağırlık3.500 kg

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ