Elektrikli araç kullan yakıt doldurmayı unut

Elektrikli araç kullan yakıt doldurmayı unut

Elektrikli Araca geçmek isteyen bireysel sürücü ve şirketlerin bilmesi gereken en önemli konu, mevcut Akar yakıt ve LPG li araçlarındaki yakıt alma alışkanlıklarını tamamen unutacaklarıdır.

Bireysel kullanımlı araçlar çoğunlukla park halinde beklemektedir. Bu elektrikli araçların şarj edilmesi konusunda önemli bir avantajdır. Dünya genelinde, Elektrikli araçlar şarj ihtiyaçlarının %80 ini evde ve işyerinde, park halindeyken, karşılayabilmektedirler. Bu durum bireysel kullanıcılara çok büyük rahatlık sağlamaktadır.

YÜZDE 30 ŞARJLA GÜNLÜK KULLANIM

Şarj deposu dolu olan bir araç, günlük kullanımda, ortalama değerlerle, enerjisinin %30 unu tüketmektedir. Araç evde veya iş yerinde park halindeyken şarja takılı olarak beklerken deposu dolabilmektedir. Evlerin elektrik altyapısına uygun olarak, bagajda taşınabilir veya sabit yavaş hızlı şarj cihazları kullanılmaktadır. Satın alınan aracın, marka ve modeline göre, yavaş şarj hızı ile şarj etme kapasitesi farklıdır. Bazı araçlar saate 7KW bazı araçlar saatte 11 veya 22KW enerji alabilmektedir. Araçların pil kapasitesi 40KW ile 100 KW arasında değişebilmektedir. Yakıt kullanımındaki alışkanlıklarımızla karşılaştırmak açısından anlatmak gerekirse 100KW pil kapasitesini 100 litre depo kapasitesi gibi görürsek ve aracımıza evimizde ikmal sırasında, saatte 7 KW enerjiyi de 7 litre gibi kabul edersek, sıfır enerjili bir aracı yaklaşık 14 saatte dolu hale getirebilirsiniz. Ancak günlük kullanımda genelde şarj deponuz %30 oranında azalacaktır. Yani, şehir içi dolaşımınızı yapıp geri geldiğinizde 100 KW lik deponuzun 30 KW sini tüketmiş olursanız, evde şarja takınca saatte 7KW enerji alarak aracınız yaklaşık tekrar 4 saat de dolacaktır. Araçlar geceleri park halindeyken sabaha kadar %100 dolu duruma gelebilmektedir. Veya iş yerinde park halinde 8 saate rahatlıkla dolabilmektedir. Bugünkü şartlarda, şehirler arasındaki hızlı şarj üniteleri sayısı kısıtlıdır. Buna göre seyahatinizi mutlaka programlamanız gerekmektedir. İstanbul Ankara İzmir arası hızlı şarj cihazları mevcuttur. Hızlı şarj cihazı 24 KW, 50KW,100KW, 150KW olabilmektedir. Bugün Türkiye olan hızlı şarj üniteleri geneli 50KW’dir. Bu ünitenin aracınıza saatte 50KW enerji vereceği anlamına gelir. Yani deponuz 100KW ise 1 saate 50KW ile yarısını doldurabilirsiniz. İstanbul’dan İzmir’e giderken 1 saatlik bir konaklama ile deponuzun tükenmiş olan yarısını doldurabilirsiniz.

SÜRÜCÜYE ÇAĞ ATLATIYOR

Elektrikli araçlar kullanım performansınıza göre enerji tüketirler. Düşük hızlarda 100 kilometre de 15 KW tüketen bir araç çok yüksek hızlarda 50 KW tüketebilir. Ortalama 90-120 kilometre giden bir araç 100 kilometre de yaklaşık 25 KW enerji tüketebilir. Bu durumda Depo kapasitesi 80-100 KW olan bir aracın menzili ortalama 400 kilometre olmaktadır.Elektrikli araç kullanma deneyimi içten yanmalı araçlara göre sürücüye çağ atlatmaktadır. Buna göre Elektrikli araç kullanımı, şehirler arası yollarda süper hızlı şarj istasyonlarının gelmesi ile çok büyük bir hızda artacaktır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ