Yeni BMW 1 Serisi

Yeni BMW 1 Serisi
  • Genel
  • 6 Haziran 2024 18:46
  • 0
  • A+
    A-

Premium kompakt segmentinde sürüş keyfinin öncüsü dördüncü nesil modeline giriyor. Dinamik tasarım varlığı, tamamen revize edilmiş tahrik portföyü ve kapsamlı şekilde geliştirilmiş şasi teknolojisiyle yeni BMW 1 Serisi, rekabetçi ortamda en sportif araç olarak profilini keskinleştirdi. 48 volt yarı hibrit teknolojisine sahip yüksek verimli motorlar ve kaynakları korumak ve malzemeleri geri dönüştürmek için tasarlanmış bir üretim süreci, tüm ürün yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirliği optimize eder. İlerici karakteri aynı zamanda yeniden tasarlanan iç mekana, genişletilmiş otonom sürüş ve park sistemleri yelpazesine, QuickSelect özelliğine sahip yeni BMW iDrive’a ve BMW İşletim Sistemi 9’u temel alan yenilikçi dijital hizmetlere de yansıyor.

Yeni BMW 1 Serisi’nin prömiyeri, markanın kompakt segmentteki 20 yıllık başarı hikayesinde yeni bir bölümün başlangıcına işaret ediyor. Yeni nesil model aynı zamanda BMW Group’un Leipzig’deki fabrikasında da üretilecek. Ekim 2024’te pazara sunulması planlanıyor. En önemli satış bölgesi ise Almanya iç pazarı. Diğer Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya da yeni BMW 1 Serisi için ilk beş pazardan biri.

Dış tasarım: Dinamik ön kısım ve BMW’ye özgü orantılar

REKLAM ALANI

BMW 1 Serisi’nin sportif havası, en yeni model neslinde tipik BMW oranlarıyla vurgulanıyor: uzun motor kaputu, iyice geriye yerleştirilmiş bir yolcu bölmesi, dinamik olarak akıcı bir tavan çizgisi ve güçlü bir arka uç. Beş kapılı modelin boyutları önceki modele göre sadece biraz değişti. Yeni BMW 1 Serisi’nin dış uzunluğu 42 milimetre artarak 4.361 milimetreye çıkarken dingil mesafesi 2.670 milimetre oldu. Aracın genişliği 1.800 milimetre, yüksekliği ise 25 milimetre artarak 1.459 milimetreye çıktı.

2025 BMW 1 Serisi

Önceki modele göre yola çok daha alçakta bulunan çarpıcı derecede düz ön kısmıyla yeni BMW 1 Serisi, sportif karakterini her zamankinden daha fazla yansıtıyor. Geniş, öne eğimli BMW radyatör ızgarası, dikey ve çapraz çubuklardan oluşan yenilikçi bir yapıya sahiptir. Standart LED farlar, gündüz farları ve sinyal lambaları için çarpıcı dikey unsurlara sahiptir. Parlamayan matris uzun far, viraj aydınlatma fonksiyonu ve mavi vurgulara sahip adaptif LED farlar opsiyonel olarak mevcuttur.

Yeni BMW 1 Serisinin yandan görünümü, dinamik kama şekli ve arkaya doğru sivrilen düz pencere grafikleriyle karakterize edilir. Standart BMW Bireysel parlak Gölge Çizgisi, C sütunundaki Hofmeister kıvrımlı ters salınımında 1 rakamının yer aldığı bir grafik öğesi içerir. Uzun tavan spoyleri ve yan hava deflektörleri uzatılmış silueti vurguluyor. Dikey reflektörler ve siyah difüzör tarzı eklenti, arka rüzgarlığın güçlü görünümüne katkıda bulunur. Çarpıcı, iki parçalı arka lambalar yan bölümlere kadar uzanıyor.

Yeni BMW 1 Serisi’nin gövde boyası iki katı boya ve yedi metalik kaplamayla sunuluyor. Dört BMW Bireysel boya kaplaması ve çok çeşitli BMW Bireysel özel boya kaplamaları da mevcuttur. Yeni BMW 1 Serisi, markanın ürün yelpazesinde isteğe bağlı kontrast renkli tavan boyasıyla sunulan ilk modeldir. Parlak siyah kaplama otomobilin sportif görünümüne katkıda bulunuyor.

Bireysel performans karakterine sahip BMW M otomobili

Opsiyonel M Sport Paketi ve Avrupa’da pazara sunulduğunda sunulan M Sport Design opsiyonel donanımı, yeni BMW 1 Serisini daha da dinamik hale getiriyor. M’e özgü tasarım özellikleri arasında ön rüzgarlıktaki büyük hava girişleri, belirgin yan etekler ve arka rüzgarlıktaki üç boyutlu difüzör öğesi yer alıyor.

Model serisinin en üstünde, önemli ölçüde geliştirilmiş performans özelliklerine sahip BMW M135 xDrive yer alıyor. BMW M modeli, 221 kW/300 bg gücünde dört silindirli bir motorla çalıştırılır, standart olarak spor direksiyona ve akıllı dört tekerlekten çekişe sahip Adaptif M Şasiye sahiptir ve sıfırdan 100 km/sa (62 mil/sa) hıza 4,9 saniyede çıkar. . Dış tarafta, yatay çubuklara sahip M radyatör ızgarası, M dış ayna kapakları ve dört egzoz borusu, onu sınıfının en iyisi bir model olarak anında tanınabilir hale getiriyor. Özel süspansiyon bileşenleri, sertlik ve hafiflik önlemleri, M Bileşik fren sistemi ve 19 inç dövme hafif alaşım jantlar içeren bir M Teknoloji Paketi yalnızca BMW M135 xDrive için mevcuttur. Yeni BMW 1 Serisinin tüm çeşitleri için bir M Sport Paket Pro ve modele özel BMW M Performans Parçaları da mevcuttur.

Sportif premium ortam, deri içermeyen iç mekan

Yeni BMW 1 Serisinin standart olarak tamamen deri içermeyen yeni tasarlanmış iç mekanı, sportif vurgularla modern ve premium bir ambiyans ve beş yolcuya kadar geniş alan sunuyor. Yeni tasarlanan koltuklar uzun yolculuklarda üst düzey konfor sunuyor. Econeer versiyonunda geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış kılıf ve döşemelere sahip spor koltuklar ve M spor koltuklar opsiyonel olarak mevcuttur. Deri benzeri özelliklere sahip Veganza versiyonunda delikli koltuk yüzeyleri de mevcuttur. Veganza/Alcantara donanımı M Sport Paketin bir parçasıdır ve BMW M135 xDrive’daki standart donanımdır.

Isıtmalı koltuklar ve sürücü tarafındaki hafıza dahil çok çeşitli elektrikli ayarlar tüm koltuk versiyonları için seçenek olarak mevcuttur. Spor koltuklara ve M spor koltuklara bel desteği eklenebiliyor. Spor koltuklar için opsiyonel masaj fonksiyonu da mevcuttur. Yolcu korumasını daha da artırmak için sürücü ve ön yolcu etkileşimli hava yastığı artık standart olarak takılıyor. Arka koltuk arkalıkları katlanarak bagaj kapağının altındaki saklama alanı 380 litreden 1.200 litreye çıkarılabilir (BMW 120, BMW 120d: 300 – 1.135 litre).

Yüksek kaliteli yüzeyler ve kaplamalar, yeniden tasarlanan vites kolu ve BMW Kavisli Ekran, iç mekanın ilerici, premium ortamının altını çiziyor. Tamamen dijital ekran sistemi, 10,25 inçlik Bilgi Ekranı ve 10,7 inçlik Kontrol Ekranından oluşur. Dijital teknolojinin tutarlı kullanımı sayesinde kokpitteki düğme ve kontrollerin sayısı önemli ölçüde azaltıldı. Yeni BMW 1 Serisi’ndeki klima da dijital olarak kontrol ediliyor. Standart spor direksiyon simidine alternatif olarak benzer şekilde yeniden tasarlanmış M deri direksiyon da mevcuttur. M Spor Paketinin bir parçasıdır ve manuel vites değişimi için vites değiştirme kulakçıklarına sahiptir.

Yeni nesil motorlar, standart olarak çift kavramalı 7 vitesli Steptronic şanzıman

BMW M135 xDrive motor gibi, yeni BMW 1 Serisi için mevcut olan diğer tüm motorlar, BMW Group’un en yeni nesil modüler motorlarının bir parçasıdır. Yeni BMW 120’nin üç silindirli benzinli motoru ve yeni BMW 120d’nin dört silindirli dizel motoru, hem verimliliklerini hem de anlık güç dağıtımlarını artıran 48 volt hafif hibrit teknolojisiyle birleştirildi. Tahrik ünitelerinin tümü, gücünü standart olarak çift kavramalı 7 vitesli Steptronic şanzımana aktarıyor.

Maksimum 125 kW/170 bg güç çıkışıyla yeni BMW 120’nin tahrik sistemi, 0’dan 100 km/sa (62 mil/sa) hıza 7,8 saniyede çıkar. Yeni BMW 120d, 120 kW/163 bg güç üretir ve 0’dan 100 km/sa (62 mil/sa) hıza 7,9 saniyede ulaşır. Yine dört silindirli dizel motorla çalışan BMW 118d, 110 kW/150 bg güç ve 8,3 saniyelik hızlanma sağlar.

Geliştirilmiş gövde sağlamlığı ve şasinin daha da geliştirilmesi

Yeni BMW 1 Serisinin çevikliği, direksiyon hassasiyeti ve viraj alma dinamikleri, gövde yapısının ve şasi bağlantısının artan sağlamlığından yararlanıyor. Gelişmiş şasi teknolojisi, optimize edilmiş kinematik, yüksek oranda önceden yüklenmiş viraj denge çubuğu montajları ve yeni amortisör teknolojisini içerir. Ön tekerleklerin kasteri yüzde 20 artırılarak özellikle istikrarlı yön dengesi ve optimize edilmiş direksiyon geri bildirimi sağlandı.

Doğrudan kontrol edilen tekerlek kayma sınırlamasına ek olarak, yeni BMW 1 Serisi ayrıca standart olarak entegre bir fren sistemi ve 17 inç hafif alaşım jantlar (BMW M135 xDrive: 18 inç) içerir. Opsiyonel M Spor Paketi, aracı 8 milimetreye kadar alçaltan Adaptif M Şasiyi, spor direksiyonu ve 18 inç hafif alaşım jantları içerir. 19 inçe kadar hafif alaşım jantlar ve M spor fren sistemi de isteğe bağlı donanım olarak mevcuttur.

Otonom sürüş ve park etme için son teknoloji sistemler

Yeni BMW 1 Serisi, standart veya opsiyonel donanım olarak önemli ölçüde genişletilmiş otonom sürüş ve park sistemleri yelpazesi sunuyor. Standart özellikler arasında önden çarpışma uyarılı Sürüş Asistanı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Çıkış Uyarısı ve Trafik İşareti Tanıma ile Geri Sürüş Asistanlı Park Asistanı yer alıyor.

Opsiyonel serinin öne çıkan özellikleri arasında Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Otomatik Hız Limiti Asistanı ve Dur & Kalk işlevli Aktif Hız Sabitleyici kullanılırken rota yönlendirme yer alır. Yeni BMW 120 ve yeni BMW 120d için Profesyonel Park Asistanı da mevcut olup, park etme ve manevraların akıllı telefonla kontrol edilmesine olanak tanır.

Genişletilmiş standart donanım, hedeflenen kişiselleştirme

Yeni BMW 1 Serisinin önemli ölçüde genişletilmiş standart donanım yelpazesi, yüksek kaliteli destek sistemlerine ek olarak otomatik klima, alarm sistemi, elektrikli katlanır dış aynalar ve bulut tabanlı BMW Haritalar dahil BMW Live Cockpit Plus’ı da içeriyor navigasyon sistemi. Yeni opsiyonel donanım paketleri hedeflenen kişiselleştirmeye olanak sağlar.

Yenilik Paketi, BMW Head-Up Display ve Kontrol Ekranında Artırılmış Görüş özelliğine sahip BMW Live Cockpit Professional’ın yanı sıra Park Asistanı Plus’ı içerir. Premium Paket, kablosuz şarjlı telefon seçeneğini, Konfor Erişimini, dış aynalardan logo yansıtmayı, otomatik karartmalı iç aynayı ve uyarlanabilir LED farları içerir. Opsiyonel donanım yelpazesinde ayrıca 2 bölgeli otomatik klima, panoramik cam tavan ve Harman Kardon ses sistemi yer alıyor.

Yeni BMW İşletim Sistemi 9, Quick Select özellikli BMW iDrive ve BMW Digital Premium

Yeni BMW 1 Serisi, aracın işlevlerinin sezgisel ve rahat şekilde çalıştırılması için QuickSelect özelliğine sahip BMW iDrive’ın en son sürümünü içerir. Yeni ana ekran, aynı seviyede dikey olarak düzenlenmiş işlev simgelerini gösterir. “QuickSelect”, bir alt menüye geçmek zorunda kalmadan işlevlere doğrudan erişim sağlar. Yeni BMW iDrive tutarlı bir şekilde dokunmatik kullanım ve sesle kontrol için tasarlanmıştır. Aynı zamanda son derece bireysel ek dijital hizmetler seçiminin de temelini oluşturan BMW İşletim Sistemi 9’u temel alır. Uzaktan yazılım yükseltmeleri, yeni ve geliştirilmiş araç fonksiyonlarının araca kablosuz olarak entegre edilmesine olanak tanır. BMW ConnectedDrive Yükseltmeleriyle müşteriler ayrıca seçilen işlevleri bir aylık süre boyunca ücretsiz olarak test edebilir ve ardından belirli bir süre için rezervasyon yaptırabilirler. Yeni BMW Digital Premium teklifi, yeni BMW 1 Serisi için BMW ConnectedDrive Mağazasından da rezervasyon yapılabilir.

BMW Digital Premium, aboneliğin bir parçası olarak müzik ve video akışı, haber veya oyun gibi ülkeye özgü uygulamaların araçta kullanılmasını mümkün kılar. Teklif aynı zamanda tüm dijital hizmetler ve BMW ConnectedDrive Store’da bulunan uygulamalar için veri kullanımını da içerir. BMW Digital Premium aynı zamanda BMW Haritalar navigasyon sisteminin işlevlerini, Modlarım seçimini ve karşılama ve veda animasyonu aydınlatmasını da genişletiyor. BMW Digital Premium, seçili ülkelerde aynı zamanda park ücretlerinin ve yakıt faturalarının araçtan dijital olarak ödenmesine de olanak sağlar.

Apple CarPlay® ve Android Auto™ ile akıllı telefon entegrasyonu yeni BMW 1 Serisi’nde standart olarak mevcuttur. BMW ID ve My BMW Uygulaması, yeni BMW 1 Serisi’ndeki kullanıcı deneyimini kişiselleştirmenin kullanışlı bir yolunu sunuyor. iOS veya Android işletim sistemli uyumlu akıllı telefonlar için ultra geniş bant kablosuz teknolojisine sahip BMW Digital Key Plus ve Apple Watch da isteğe bağlı olarak My BMW Uygulaması aracılığıyla kurulabilir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ