Toyota’nın yeni bebeği Yaris Cross Hybrıd Tanıtıldı

Toyota’nın yeni bebeği Yaris Cross Hybrıd Tanıtıldı


Toyota’nın Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileyeceği yeni B-SUV modeli, Türkiye saati ile 11:00’da bir canlı yayın ile 23 Nisan tarihinde tanıtıldı. Model alt yapısını Yaris ile paylaşacak ve 2021’in yaz aylarında yollara çıkacak.

Artık Yaris Cross’da var

Model tamamen Avrupa pazarı için üretildi. Son dönemde B-SUV segmentinin hareketlenmesi markanın ilgisini çekti ve bu doğrultuda Yaris Cross’u üretti. Yaris ailesinin 3. Üyesi olan bu modelin dışında; Yaris Hibrit, Yaris GR ve Yaris Cross yer alıyor. Modelde CH-R modelinden gördüğümüz elmas kesim ayrıntıları görüyoruz. Model Yaris modelinden karoser yüksekliğinin yanında far tasarımı ve çamurluk eklentileri ile ayrılıyor. Farklı jant grupları da otomobili tasarımına büyük katkı sağlamış.

REKLAM ALANI
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2021-Toyota-Yaris-Cross-6.jpg

Arka tarafta büyük benzerlik

Model ön ve yan profilden çok fazla kardeşlerine benzemese de, arka bölümde ağabeyi RAV 4’ü birebir hatırlatıyor. Burada yatay LED stop lambaların bir çizgi şeklinde birleştiği görülüyor. İç bükey ve dış bükey tampon ayrıntıları da modeli sportif göstermeye yetmiş. Model yeni rengi ile de dikkat çekiyor. Bal sarısını andıran bu rengin ismi Brass Gold olarak geçiyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2021-Toyota-Yaris-Cross-2.jpg

Boyutları nasıl?

Model standart Yaris ile birlikte Fransa’daki Valenciennes tesisinde imal edilecek. Yaris Cross  4180 mm uzunluğa, 1765 mm genişliğe, 1560 mm yüksekliğe ve 2560 mm aks mesafesine sahip. Modelin boyu RAV 4’e çok yakınken, aks mesafesinin Yaris ile birebir aynı olması dikkatlerden kaçmıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2021-Toyota-Yaris-Cross-13.jpg

Kokpitte neler var?

Kokpite baktığımızda yeni nesil bir tasarım dili bizleri karşılıyor. Yeni gösterge paneli ve dört kaollu direksiyon bu değişimi ilk göze çarptıran detaylardan. Orta konsoldaki ekran tamamen değiştirilmiş ve dörtlü flaşör düğmesi hemen alt tarafına konumlandırılmış. Daha alt tarafta klima kumandalarına yer verilmiş. Vitesin önünde kocaman bir eşya gözü yer alırken geride kolçak bölümü sadece sunulmuş.

Tabiki Hibrit

TNGA-B platformu ile hibrit sisteme birebir uyum sağlayan model, aileden hatırladığımız 1.5 litre atmosferi motor ile geliyor. Elektrikli motor ile 116 Hp güç sağlayacak. Model RAV 4 modelinde yer alan akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ile gelecek. Bu sistem mekanik yerleşime göre daha hafif. Normal sürüşlerde önden çeker mantığında davranan otomobil tam güç istendiğinde dört tekerlekten size maksimum güç sağlayacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ