Samsung, Tesla için çip üretecek

Samsung, Tesla için çip üretecek
  • Genel
  • 8 Ekim 2021 10:00
  • 0
  • A+
    A-

Tesla’nın yeni nesil çipini Samsung Electronics’ten tedarik etmesi bekleniyor.

Yakında çıkacak olan Tesla Cybertruck , Tesla’nın yeni Hardware 4 bilgisayarıyla piyasaya çıkacak ve The Korea Economic Daily’ye göre Samsung, bu bilgisayarda kullanılan çipi üretme sözleşmesi için Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’yu geride bırakacak. “Tesla ve Samsung’un döküm bölümü, bu yılın başından beri çipin tasarımı ve örnekleri üzerinde çalışıyor. Son zamanlarda Tesla, HW 4.0 kendi kendine sürüş çipini Samsung’a dış kaynak sağlamaya karar verdi. Bir kaynak yayına verdiği demeçte, neredeyse bitmiş bir anlaşma” dedi.

Yeni Hardware 4 bilgisayarı, mevcut Tesla araçları tarafından kullanılan Hardware 3’ün yerini alacak ve otomobil üreticisinin yarı otonom sürüş sisteminin temelini oluşturacak. Elon Musk daha önce, Tam Kendi Kendine Sürüş Bilgisayarı 2 olarak da bilinen yeni bilgisayarın, mevcut Tam Kendi Kendine Sürüş Bilgisayarının iddia edilen yüzde 300’üne kıyasla, bir insan sürücüden “muhtemelen yüzde 1000 daha güvenli” olacağını iddia etmişti.

REKLAM ALANI

Korea Economic Daily , yeni çipin Samsung tarafından Hwasung fabrikasında üretileceğini ve 7 nanometre işleme teknolojisini kullanacağını bildirdi. Bu süreç, Samsung’un da kullandığı 5 nanometre işleme teknolojisinden daha az gelişmiştir, ancak daha yüksek üretim verimi ve çipin daha iyi stabilitesini sağlamak için seçilmiştir. Tesla’nın, üretim maliyetleri, kendi çiplerini tasarlarken Samsung teknolojisinin kullanılabilirliği ve uzun vadeli işbirliği ihtimalini göz önünde bulundurarak sözleşmeyi Samsung’a vermeye karar verdiği anlaşılıyor. Elon Musk geçtiğimiz günlerde Tesla Cybertruck’ın üretiminin 2022’nin sonlarına kadar başlamayacağını ve tam ölçekli üretimin 2023’e kadar başlamayacağını açıkladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ