EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580, arazi yeteneklerinde sınır tanımıyor

EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580, arazi yeteneklerinde sınır tanımıyor

Mercedes-Benz’in yeni modelleri ve en son teknolojik gelişmeleri Auto China 2024’te sektörün önde gelenleri ve ziyaretçilerle buluşuyor. 

Mercedes-Benz, Çin’de 25 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında 18’inci kez düzenlenecek Auto China 2024’te iki yeni modelin dünya prömiyerini gerçekleştirirken yeni araç teknolojilerini de tanıtıyor. Mercedes AMG’nin en yeni yüksek performanslı spor otomobili olan yeni Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE’ın yanında 45 yıldan uzun süredir ikonik tasarımıyla kendi özel hayran kitlesine sahip G-Serisi’nin yeni tamamen elektrikli modeli de ilk kez sahneye çıkıyor. Ayrıca Concept CLA Class ve güncellenmiş tamamen elektrikli EQS Saloon’un da fuar prömiyeri gerçekleştiriliyor. Mercedes-Benz ayrıca Şanghay’da içeriği genişletilen Ar-Ge merkezi ile de Çin’e olan güveninin altını çiziyor.

EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580 Serisi (kombine enerji tüketimi: 30.3-27.7 kWh/100 km, kombine ağırlıklı CO₂ emisyonları: 0 g/km, CO₂ sınıfı: A), lider arazi aracının ilk tamamen elektrikli varyantını sunuyor. Yeni model, bugüne kadar görülmemiş bir şekilde gelenekle geleceğin buluşmasını simgeliyor. Yeni elektrikli G-Serisi, tüm ikonik unsurları içeren köşeli siluetini koruyarak modelin karakterine sadık kalmaya devam ediyor. Geleneksel içten yanmalı motorlu varyantlar gibi, gövdesi bir merdiven şasisi üzerine inşa edilirken bu sistem, elektrikli sürüşü entegre etmek için değiştirilerek güçlendirilmiş. Ayrıca, çift salıncaklı bağımsız ön süspansiyon ve yeni geliştirilen rijit arka aks kombinasyonu da korunuyor. Merdiven şasisine entegre edilmiş lityum-iyon batarya, düşük bir ağırlık merkezi sağlıyor. Kullanılabilir 116 kWh kapasitesi ile WLTP’ye göre 473 kilometrelik menzil için yeterli enerji sağlıyor.

REKLAM ALANI

Yeni elektrikli G-Serisi arazi standartlarını belirliyor

Tekerleklerin yakınında bulunan bağımsız kontrollü elektrik motoru, maksimum 432 kW toplam güç üretiyor. Bu motorlar, seçilebilir LOW RANGE arazi vites küçültme ile benzersiz sürüş özellikleri ve özel fonksiyonlar sağlıyor. Bu sayede, G-TURN, aracın gevşek veya asfaltsız yüzeylerde bulunduğu noktada kendi etrafında dönmesini sağlıyor. G-STEERING işlevi arazide sürüş sırasında önemli ölçüde dar bir dönüş açısıyla aracın yönlendirilmesine imkân veriyor. Üç vitesli akıllı arazi ağır vites fonksiyonu Offroad crawling, arazi sürüşü için hız sabitleyici gibi işlev görerek sürücü arazide gezinmeye odaklanırken optimum sürüş gücünü koruyor.

Denenmiş ve test edilmiş varyantlar gibi, EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580 de uygun yüzeylerde yüzde 100’e kadar tırmanma kabiliyetine sahip. Araç, 35 dereceye kadar olan yan eğimlerde dengesini koruyor. Elektrikli G-Serisi, 850 milimetrelik maksimum sudan geçiş derinliği ile geleneksel motorlu benzerlerinden 150 milimetre daha iyi performans gösteriyor. LOW RANGE arazi vitesi, özel bir redüksiyon oranı ile sürüş gücünü artırıyor. Yeni model, akıllı tork vektörleme kullanarak geleneksel diferansiyel kilitlerinin işlevini sanal olarak üretiyor. G-ROAR, tamamen yeni elektrikli G-Serisi’ne benzersiz bir ses deneyimi de getiriyor. Karakteristik G-Serisi’ne özgü sürüş sesine ek olarak ortama bir ‘aura’ sesi ve çeşitli ‘durum’ sesleri de katıyor.

EQ Teknolojisine sahip yepyeni G 580, tasarım ikonunun geleneğini sürdürüyor

Eylül ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak yeni elektrikli G-Serisi, süregelen aile serisinin bir üyesi olarak da göze çarpıyor. Dış tasarım, opsiyonel siyah panelli radyatör ızgarası ile çarpıcı elektrikli görünüme kavuşuyor. Tamamen elektrikli varyant, bir dizi ayırt edici özellik sayesinde geleneksel motorlu modellerden ayrılıyor. Bu özellikler arasında hafifçe yükseltilmiş kaput ve arka tekerlek kemeri çıkıntılarında bulunan hava perdeleri ile arka kapı üzerindeki tasarım kutusu bulunuyor. Yeni A sütunu kaplaması ve aracın tavanında bulunan spoiler şerit de optimize edilmiş aerodinamiğe katkıda bulunuyor.

Kapsamlı standart donanım, ek özellikler ve dijital bir arazi deneyimi

EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580, standart olarak MBUX bilgi-eğlence sistemi (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi), nappa deri çok fonksiyonlu direksiyon simidi ve ambiyans aydınlatmasının yanında opsiyonel olarak da KEYLESS-GO, sıcaklık kontrollü bardak tutucular, Burmester® 3D surround ses sistemi ve ‘şeffaf kaput’ sunuyor. Yeniden tasarlanan arazide sürüş kontrol ünitesi ve yeni OFFROAD COCKPIT, ek dijital işlevlerle arazi deneyimini geliştirmek için mevcut seçenekler arasında. Genişletilmiş standart özellikler paletine ve özel tasarım öğelerine sahip sınırlı sayıda üretilen bir model olan EDITION ONE da lansmanda satışa çıkarılacak.

Teknik veriler

Mercedes-Benz G 580

Tahrik sistemi ve batarya
Tahrik Dört tekerlekten çekiş sistemi
E-motorlarTürüSürekli tahrikli senkronize motor (iki vitesli)
Güç çıkışı (maks.)kW432
Tork (maks.)Nm1.164
Batarya türü Lityum iyon
Maksimum geri kazanım kapasitesikW217
Maks. AC şarj kapasitesi (yerleşik şarj cihazı serisi/opsiyonu)kW11
AC şarj süresi[2], üç fazlı (11 kW)h11,77 (WEU + Coc)
13,56 (ABD)
Maks. DC şarj kapasitesi:kW200
Hızlı şarj istasyonunda [3]DC şarj süresiasgari32dk
DC şarj[4]: 15 dakika sonra menzil (WLTP)km170
Süspansiyon
Ön aksÇift salıncaklı bağımsız süspansiyon
Arka aksRijit De-Dion aks
Fren sistemiHidrolik çift devre
DireksiyonElektromekanik
Jantlar7.5J18ET43
Lastikler265/60R18
Boyutlar ve ağırlıklar
Aks mesafesimm2.890
Tekerlek izi genişliği ön/arkamm1.638 / 1.637
Uzunluk/genişlik/yükseklikmm4.624/1.931[5] /1.986
Dönüş çapım13,6
Yükleme hacmilitre555/1.990
AT’ye göre boş ağırlıkkg3.085
Taşıma kapasitesikg415
Brüt araç ağırlığıkg3.500
Performans; yakıt tüketimi; karbon emisyonları
0-100 km/saat hızlanmasaniye4,7
Maksimum hız[6]km/saat180
Enerji tüketimi kombine[7]kWh/100 km30,3-27,7
Kombine ağırlıklı CO2 emisyonlarıg/km0
Menzilkm434-473
CO2 sınıfı A

[1] Burada sunulan değerler, öngörülen WLTP (Dünya Genelinde Standartlaştırılmış Hafif Yük Araçları Test Prosedürü) ölçüm prosedürüne dayalı olarak hesaplanmıştır. Verilen aralıklar ECE pazarlarına ilişkindir. Araç yakıt tüketimi ve karbon (CO2) emisyonu değerleri, araç tarafından verimli yakıt kullanımıyla birlikte, sürüş stiline ve teknik olmayan diğer faktörlere dayalıdır.

[2] Şarj süreleri, 23 santigrat derecede bir wallbox veya halka açık şarj istasyonu (en az 11/22 kW AC bağlantısı; faz başına 16/32 A) kullanıldığında yüzde 10-100 tam şarja karşılık gelir.

[3] Şarj süreleri, 500 A şarj akımı ile EN17186’ya göre ‘K’ veya ‘L’ kategorisinde bir DC hızlı şarj istasyonu kullanıldığında yüzde 10-80 şarja karşılık gelir

[4] WLTP menziline göre 500 amperlik DC hızlı şarj istasyonlarında

[5] Dış dikiz aynaları hariç

[6] Elektronik olarak sınırlandırılmış

[7] Burada sunulan değerler, öngörülen WLTP (Dünya Genelinde Standartlaştırılmış Hafif Yük Araçları Test Prosedürü) ölçüm prosedürüne dayalı olarak hesaplanmıştır. Verilen aralıklar ECE pazarlarına ilişkindir. Araç yakıt tüketimi ve karbon (CO2) emisyonu değerleri, araç tarafından verimli yakıt kullanımıyla birlikte, sürüş stiline ve teknik olmayan diğer faktörlere dayalıdır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ