Ülkemizin Elektrikli Araçta Öncü Olacağına İnanıyoruz

Ülkemizin Elektrikli Araçta Öncü Olacağına İnanıyoruz

Elektrikli araç satışlarının günden güne arttığı bugünlerde, elektrikli araçların ve şarj istasyonlarının geleceği hakkında Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül’e sorular yönelttik. Dikkat çekici cevaplar veren Şengönül, elektrikli araç konusunda Türkiye’nin öncü ülkelerden olabileceğini ifade ederken, şirketin sektöre sağladığı katma değer hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

*Kendinizi ve şirketinizi kısaca tanıtır mısınız?

EVS Elektrikli Vasıta Şarj Teknoloji Sistemleri Ticaret A.Ş., 2018 yılında kurularak elektrikli araçlar şarj istasyonları alanında faaliyetlerine başladı. Hali hazırda şirketin Genel Koordinatörlük görevini yapmaktayım Şirketimiz, fosil yakıtla çalışan motorların yerini elektrikli motorların alacağı yeni dünyada Türkiye’nin önde gelen ülkeler arasında yer alabilmesi için kamunun ve yatırımcıların farkındalığını arttırmak üzere önemli çalışmalarda bulunmaya devam ediyor.  EVS, EMOD Elektrikli Mobilite Derneği’nin de kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

REKLAM ALANI

EVS,Türkiye’de Sharz.net markası ile Edirne’den Artvin’e 700 soketi ile yaygın şarj istasyon ağı kurarak EPDK’dan ilk şarj istasyon ağı işletmeciliğini alan şirketler arasına girmiştir.

 Şirket olarak yıllar içerisinde edindiğimiz bilgi birikimini şarj istasyon ağı yatırımcıları ile paylaşarak iş ortaklıklarını oluşturuyoruz. Bu kapsamda 15 lisans sahibi önemli şirketi şarj ağı operatörü olmaları için gerekli olan yazılım ve donanım bütün işlerinin anahtar teslim yapılmasında iş ortağı olduk.  Ayrıca Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilk şarj sistemi olan In-Charge’ ın yazılım ve donanım altyapısını tedarik ettik. Azerbaycan Bakü taksi şarj sistem yazılım altyapısını sağladık. Türkiye’de, Masterpass proje ortaklığı ile, şarj işlemlerinin ilk Mobil ödeme ile yapılmasını sağlayan ve şarj ünitesi haberleşme teknolojilerinde 18 ayrı şarj ünitesi marka ve modeli ile bütünleşmiş şirkette bizleriz.

*Şirketinizin şarj istasyonları için hedefleri neler, kaç adet şarj ünitesine sahip olmayı planlıyorsunuz?

Sharz.net markası ile 200 istasyon, 300 şarj ünitesi, 700 sokete ulaştık ve istasyon ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda iş ortaklarının alt yapı, yazılım, donanım, montaj ve servis süreçlerini yönetiyoruz. Şarj ağı operatörü olan yeni şirketlerle istasyon ağımızı paylaşarak daha geniş bir alanda müşterilerine şarj ağı sunmalarına imkan tanıyoruz. 2023 yılı sonunda 15 iş ortağı ile 1000 istasyon, 1200 şark ünitesi, 2000 soket sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

*Türkiye’de şarj istasyonu ağı konusunda neleri öngörüyorsunuz?

Bir elektrikli araç teknolojisi ne kadar gelişmiş olursa olsun, aracı şarj edemediğiniz sürece bir işe yaramayacaktır. Elektrikli araçlar şarj üniteleri ile bütünleşik gelişmektedir. Şarj sırasında ünite ile araç birbiri ile haberleşme halindedir. Bu sebeple, ödeme sistemleri ve şarj üniteleri haberleşme altyapılarında uzman bir teknoloji şirketi olarak, Türkiye’ de kurulacak şarj ünitelerinin teknolojilerinin dikkatli seçilmesi ve teknolojik altyapısının kuvvetli şarj ünitelerinin yerli üretilmesi veya ithal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Birçok önemli ve büyük şirketlerin yanı sıra, şarj istasyon ağı yatırımı yapmak üzere, konu ile alakalı veya alakasız birçok firma lisans almış veya almak üzere başvurdu. Şarj istasyon sayısı gerektiği ve yeterli olacak şekilde artacağını düşünüyoruz. Ancak, özellikle, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teşvik programı ardından, lisans isterilerini yerine getirmek üzere düşük maliyetli üniteler istasyonlara montaj yapıldıktan sonra bu ünitelerin farklı marka model araçlar ile şarj edip edemeyeceği düşünülmelidir. İstasyon sayısı artacak ancak bu istasyonların çalışabilir ve şarj edebilir seviyesinin yüksek kalabilecek mi? Bu konuda endişeliyiz.

*Uzun vadede elektrikli araç dünyasında ülkemizi neler bekliyor?

100 yıllık fosil yakıt çağı kapanmakta, yerine yer altı kaynakları yerine yer üstünde bulunan doğal enerji kaynaklarından elde edilen enerjilerle üretilebilecek elektrikle çalışacak yeni bir çağa girilmektedir. Bu çağ değişikliğinde Türkiye’nin önce gelen ülkeler arasında yer alabilmesi için gün bugün olup, şirketlerin rekabetle birlikte ortak çalışmalar yaparak birbirlerine katkılarda bulunması önemli. EVS bu konuda Türkiye’de bir öncülük yaparak 2018’den bugüne kadar önemli şirketlerin bir araya gelmesine vesile olmuş ve bu birliktelik kamuya destek olarak yönetmelik ve kuralların Dünya standartlarında yayınlanmasında fayda sağlamıştır. Türkiye’nin, girişimci ruhlu dinamik yatırımcı şirketleri ile elektrikli araç şarj Dünyasında önde gelen ülkeler arasında yerini alacağına inanıyor ve bu konuda yaptığımız ve yapacağımız katkılardan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ