Yeni Audi A3 her zamankinden daha sportif

Yeni Audi A3 her zamankinden daha sportif

Dördüncü nesliyle 2020 yılından bu yana pazarda yer alan Audi A3, beş kapılı Sportback ve dört kapılı Sedan gövde tipiyle kapsamlı bir güncellemeye tabi tutuldu. Audi’nin başarılı kompakt modeli artık yeni tasarım ve aydınlatma unsurlarıyla önemli ölçüde daha sportif bir görünüme sahip. İç mekanda yüksek kaliteli malzemeler ve bir dizi dijital fonksiyon, genişletilmiş standart donanım yelpazesiyle birlikte sunuluyor. Aktarma organı seçeneklerinde, bir önceki modelde olduğu gibi mild-hibrit teknolojisine sahip verimli bir benzinli motor sunuluyor.

Güncellemeyle birlikte A3 model ailesine yeni bir üye daha eklendi; SUV benzeri bir sürüş deneyimi sunmak için daha fazla yerden yüksekliğe ve çarpıcı off-road görünüme sahip Crossover A3 allstreet.

Audi kompakt modeli A3, yapılan bir dizi güncellemeyle 2025 model yılına daha sportif bir görünüm, yeni tasarım öğeleri ve dijital özelliklerle giriyor. Seçilebilir gündüz sürüş farı imzalarına ek olarak, standart donanım daha da zenginleşirken daha fazla konfor için yeni seçenekler üretim programına dahil edildi: Bunların arasında ön koltuk ısıtma, Audi Ses Sistemi, Şerit Değiştirme Asistanı, Leatherette kol dayamanın standart olarak sunulması, Şeritten Ayrılma Uyarısı’na Acil Durum Asistanı’nın eklenmesi, otomatik klimanın 2 bölgeden 3 bölgeye çıkarılması ilk planda göze çarpıyor.

REKLAM ALANI

S line donanım seviyesinde ise, 3 kollu, çok fonksiyonlu, tiptronic kumandalı deri direksiyon yerine 3 kollu çok fonksiyonlu, alt tarafı düzleştirilmiş spor deri direksiyonun, Ambiyans Aydınlatma Paketi Plus’ın ve siyah kumaş tavanın standart donanımda yer alması sayılabilir.

Seçilebilir; dört adede kadar farklı gündüz sürüş farı imzası

Yeniden tasarlanan “Singleframe” ızgara gibi far tasarımı da önemli ölçüde daha ince. Böylece Audi A3 serisinin genişlik algısı daha da güçleniyor. LED ve Matrix LED farlardaki dijital gündüz farlarını oluşturan 24 pikselli hücreler gövdenin üst kenarında üç sıra halinde düzenlenmiş durumda. Artık MMI üzerinden dört adede kadar farklı dijital gündüz sürüş farı imzası seçmek ve aralarında geçiş yapmak mümkün. Bu özellik A3 serisi modellerinde ilk kez kullanılıyor. Bu sayede Audi’nin üst segmentlerinde görmeye alışık olduğumuz donanımlar A3 modellerinde de sunulmaya başlandı.

Audi kullanıcılarına daha üst düzey bir kişiselleştirme imkânı sunan bu yenilik sayesinde kullanıcı otomobilinin ifadesini istediği zaman değiştirebiliyor.

Ayrıca arka aydınlatma grubu yenilikçi bir arka ışık tasarımına ve eve geliş / evden çıkış fonksiyonu için yeni bir aydınlatma şemasına sahip.

Daha sportif dış tasarım

A3 Sportback ve Sedan güncellemeler sonrasında çok daha dinamik, daha ilerici ve daha sportif bir hale geldi. Altıgen, çerçevesiz Singleframe ızgara yenilendi ve belirgin şekilde daha düz ve daha geniş bir yapıya kavuştu. Izgara ön cepheyi tamamen doldururken yanlardaki geniş hava girişleriyle birlikte kompakt modellerin sportif karakterini daha da güçlendiriyor. Dikkat çekici ön spoyler bu iki unsuru birbirine bağlıyor ve Audi A3’ün daha alçak görünmesini sağlıyor. Aynı durum, yeni tampon ve dikkat çekici difüzör ile her zamankinden daha sportif görünen arka cephe için de geçerli. RS modellerinden ilham alan çarpıcı tasarım öğeleri özellikle S line pakete sahip dış tasarımda daha etkili oluyor. Metalik Distrikt Yeşil, Metalik Ascari Mavi ve Metalik Progresif Kırmızı gibi etkileyici gövde renkleri sportif görünümü daha da ileriye taşıyor.

Belirgin bir şekilde daha keskin: İç mekân

Daha da etkileyici dış tasarımla bütünlük oluşturmak üzere iç tasarımda da keskinlik önemli ölçüde ortaya çıkıyor. İç mekânda yapılan yenilikler Yeni A3’ü sınıfının üzerinde bir konuma taşıyor; vites kolu tasarımı ve havalandırma ızgaralarından dekoratif kumaş kaplamalara ve yeni ambiyans aydınlatmaya kadar çok sayıda değişiklik dikkat çekiyor. Tüm bu unsurlar büyük bir özenle ele alınırken, çok sayıda detayı bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda aracın ilerici ve teknik görünümünü de vurguluyor. Standart donanım içeriği önemli oranda zenginleşti: 3 bölgeli otomatik klima ve geliştirilmiş Ambiyans Aydınlatma paketi gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Standart Ambiyans Aydınlatma paketi, kapılara ve ayak boşluklarına vurgu yapıyor. Kumanda paneli ve kapı eşiklerinde ek aydınlatma ve ortam aydınlatması opsiyonel olarak sunuluyor. Makyajla birlikte orta konsolu bir ortam aydınlatması çevreliyor ve bardak tutucular standart olarak aydınlatılıyor. Ayrıca yeni bir tasarım unsuru olarak ön kapılar büyük ölçüde aydınlatılıyor. Kumaş panel bu özelliği vurgulamak için 300 lazer kesimiyle yeniden tasarlandı. Kapı panelindeki ışık kaynağı beş segmenti arkadan aydınlatıyor. Bunlar farklı boyutları nedeniyle dinamik bir eğim sergiliyor. Bu aynı zamanda aracı kilitlerken ve kilidi açarken belirginleşiyor. Aydınlatmalı kumaş panel, işlevselliği duyguları harekete geçiren tasarım deneyimiyle birleştiriyor. Ayrıca MMI üzerinden kullanıcının isteğine göre otuz renk seçeneği mümkün. Bu da üst seviye kişiselleştirme sağlıyor. Yeni SONOS Premium Ses Sistemi’ne ait büyük hoparlörler, kapıların alt kısmında yer alıyor ve 3-Boyutlu ses ile sürükleyici bir deneyim sağlıyor.

Tekstilden üretilen mikrofiber malzeme Dinamica’dan geliştirilen dekoratif kumaş kaplamaya sahip koltuk döşemesi ve iç mekân paketi Türkiye’de satışa sunulan modellerde isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Son derece dijital

DAB+ dijital radyo, Full HD çözünürlüklü genişletilmiş, tamamen dijital 12,3 inç gösterge paneline sahip Audi Sanal Kokpit Plus ve kablosuz akıllı telefon şarjı da standart. Orta konsoldaki iki adet ön USB C girişi dışında iki adet arka USB girişi de standart.

Akıllı yardımcılar: Şehir içi kullanım ve uzun sürüşler için yardımcı sistemler

A3 standart olarak yüksek güvenlik seviyesi sunuyor. Audi Pre Sense Front, Audi Pre Sense Basic ve dönüş asistanı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, acil durum asistanı ile ve Şerit Değiştirme Asistanı gibi işlevler diğer yol kullanıcılarıyla olası kazaları önlemeye yardımcı oluyor. Dikey ve yanal kontrol desteği sağlayan Şerit Değiştirme Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi sürüş konforunu artırıyor. Sistem, 210 km/s’ye kadar hızlarda hızlanma, fren ve direksiyon hakimiyetini yönetiyor ve otoyollarda 90 km/s’nin üzerindeki hızlarda şerit değiştirmeye de yardımcı oluyor. MMI aracılığıyla etkinleştirilen sistem, şerit değişikliğinin mümkün olup olmadığını ve hangi yönde değiştirilebileceğini gösterge panelinde ve göz hizası ekranında beyaz oklarla göstermek üzere arka radardan gelen verileri kullanıyor. Sürücü sinyaline dokunarak şerit değiştirmeye başladığında sistem sürücüye direksiyon ile aktif olarak yardımcı oluyor.

Park Asistanı, direksiyon müdahalesiyle park ederken ve park alanından çıkarken sürücüye yardımcı oluyor. Şeritten Ayrılma Uyarısı, Acil Durum Asistanı ile, Araçtan İnme Uyarısı ve Çapraz Trafik Asistanı, arka radarı kullanarak aracın arkasındaki ve yanındaki trafiği izliyor ve böylece güvenliği ve konforu daha da artırıyor.

Motor seçenekleri ve fiyatlar

A3 Türkiye’de 35 Turbo FSI 150 hp S tronic motor/şanzıman ve Advanced / S line donanım seçenekleriyle 2 milyon 52 bin 737 TL’den başlayan fiyatla pazara sunuluyor. 35 TFSI (ortalama yakıt tüketimi: 5,8–5,2 l/100 km; ortalama CO2 emisyonları: 133 –118 g/km; CO2 sınıfı: D), 1,5 litre hacimli motoruyla 110 kW (150 PS) güç üretiyor ve yedi vitesli S tronic ve mild-hibrit teknolojisine sahip otomatik versiyon olarak sunuluyor.

Bir Bakışta Audi A3 Sportback ve Audi A3 Sedan

Dış Tasarım

 • Sportif dış tasarım
  • Yeni tasarımıyla alçak, geniş ve çerçevesiz Singleframe ön ızgara
  • Yeniden tasarlanan ön spoylere sahip geniş hava girişleri ve tamponlar
  • Araç genişliğini vurgulayan yeni far ve arka aydınlatma tasarımı
  • Dikkat çekici difüzör
  • Yeni jant tasarımları
 • Dijital gündüz sürüş farı imzası ve eve geliş karşılama/beni eve götür işleviyle LED ve Matrix LED farlar; MMI üzerinden dört adede kadar farklı dijital gündüz sürüş farı imzası
 • Sedefli İnci Grisi, Metalik Distrikt Yeşil ve Metalik Ascari Mavi dahil olmak üzere yeni gövde renkleri

İç mekân

 • İlerici tasarım, sürücü odaklı kokpit, çok sayıda kişiselleştirme seçeneği
 • Standart:
  • 3 bölgeli otomatik klima
  • 3 kollu, çok fonksiyonlu, tiptronic kumandalı deri direksiyon
  • Konfor ön kol dayama
  • Ambiyans aydınlatma paketi
  • Ön koltuk ısıtma
 • Opsiyonel özellikler:
  • Kapılarda aydınlatmalı kumaş paneliyle Ambiyans aydınlatma paketi pro, 30 renk ile kişiselleştirme seçeneği

Bilgi-Eğlence

 • Standart:
  • 12,3 inç Audi virtual kokpit Plus
  • Audi phone box Light
  • Arkada 2 adet USB girişi
 • Opsiyonel:
  • Standart Audi phone box Light ek olarak, Audi phone box ve Audi phone box için LTE desteği
  • Sürükleyici bir ses deneyimi 3-Boyutlu sese sahip SONOS Premium Ses Sistemi
  • Sürücünün doğrudan görüş alanında önemli bilgileri gösteren Head-up gösterge ekranı

Sürüş asistan sistemleri

 • Audi pre sense basic, Audi pre sense front, Şeritten ayrılma uyarısı, acil durum asistanı ile Adaptif hız sabitleme sistemi ve Park asistanı ile zengin standart güvenlik donanımı
 • Çok sayıda standart ve isteğe bağlı asistan sistemi uzun soluklu sürüşlerde konforu ve güvenliği artırıyor ve kentsel alanlarda destek sağlıyor, aşağıdaki işlevler dahil:
  • Dikey ve yanal kontrollü şerit değiştirme asistanı ile adaptif sürüş asistanı
  • Öndeki araçlara olan mesafeyi kontrol etmek üzere adaptif hız sabitleme
  • Direksiyon müdahalesiyle park etmeyi ve park alanından çıkmayı destekleyen park asistanı
  • Aracın arkasındaki ve yanındaki trafiği izlemek üzere çıkış uyarısı ve arka çapraz trafik asistanı ile şerit değiştirme uyarısı

Güç-aktarma sistemi

 • Mild-Hibrit teknolojisine (MHEV) sahip güç-aktarma sistemi güçlü ve verimli motor ile sunuluyor:
  • 35 TFSI (1.5 TFSI MHEV), 110 kW (150 PS), yedi vitesli S tronic: 48 volt geri-kazanım, Süzülme ve Ek güç işleviyle yarı-hibrit sistem; yakıt tüketimi avantajı: WLTP koşullarında 0,4 L /100 km’ye kadar
  • S tronic çift kavramalı şanzıman, vites seçimi için elektronik kontrollü kompakt vites kolu ve tiptronic kumandalı direksiyon

Süspansiyon

 • Sportif/dengeli özellikler, Advanced için opsiyonel Spor süspansiyon, 15 mm daha alçak, veya standart süspansiyona kıyasla 10 mm daha alçak Adaptif şasi kontrollü Audi drive select.
 • Standart Audi drive select dinamik sürüş sistemi sürücüye sürüş özelliklerini değiştirmek üzere beş mod sunuyor: konfor, otomatik, dinamik, verimli ve kişisel
 • Standart olarak sunulan Elektromekanik direksiyonun yansıra opsiyonel olarak gelişmiş çeviklik sağlayan İlerici direksiyon

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ