Mercedes EQA: Hem kompakt hem elektrikli

Mercedes EQA: Hem kompakt hem elektrikli

Tamamen elektrikli Mercedes-EQ ailesinin heyecan verici yeni üyesi EQA, Mayıs 2022 itibarıyla Türkiye’de.

Tamamen elektrikli Mercedes-EQ dünyasının yeni giriş seviyesi EQA, Mayıs 2022 itibarıyla Türkiye pazarında satılmaya başlanıyor. Otomobildeki elektrikli tasarım estetiği, Mercedes-EQ markasının ilerici yaklaşımını yansıtıyor. Kazadan kaçınma gibi akıllı yardımcılar, öngörülü ve verimli çalışma stratejisi, elektrikli zeka ve navigasyon olmak üzere EQA, sürücüsünü birçok alanda destekliyor. Ayrıca ENERGIZING Comfort ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) gibi farklı Mercedes-Benz işlevleri de sunuluyor.

Mercedes-Benz’in başarılı kompakt otomobil ailesinin üyesi olan EQA, GLA ile arasındaki yakın bağ sayesinde serinin tüm heyecan verici özelliklerini verimli bir elektrikli güç-aktarma sistemiyle sunuyor. Yeni EQA, Almanya’nın Rastatt ve Çin’in Pekin kentlerinde üretilirken batarya sistemleri de Mercedes-Benz’in yan kuruluşu Accumotive tarafından sağlanıyor. Polonya Jawor’daki batarya fabrikası da kompakt Mercedes-EQ modelleri için batarya sistemleri üretmeye hazırlanıyor. EQA, Mercedes-EQ’nun elektrikli güç-aktarma sistemleri ve araç yazılımı alanlarındaki liderlik hedefinde de değerli bir konumda. Otomobil, Mercedes-Benz’in e-ulaşımı müşteri ihtiyaçlarına göre nasıl yorumladığını anlamak için önemli ipuçları veriyor. 

292 BG güce sahip, dört tekerlekten çekişli bir EQA modeli Türkiye’de sunuluyor. EQA 350 4MATIC, WLTP’ye göre 422 kilometre menzile sahip. Araç gövdesinin zemininde yer alan ve yapısal bir görev de üstlenen çift katlı lityum iyon batarya, 66,5 kWsa enerji içeriğine sahip. Markaya özgü gürültü ve titreşim konforunu karşılamak için elektrikli güç-aktarma sistemini şasi ve gövdeden izole eden önlemler uygulandı.

İlerici tasarım ve sezgisel kullanım gibi iki önemli özellikle öne çıkan EQA ile kompakt segmentte günlük kullanım gereksinimlerini karşılayan gelişmiş bir menzile sahip tamamen elektrikli bir Mercedes sunuluyor. Markanın tüm araç segmentleri için elektrikliye giden yolda önemli bir araç olan Yeni EQA’da, elektrikli zekâ ve navigasyon gibi akıllı destek işlevleri araçları mobil asistana dönüştüren MBUX’a entegre ediliyor. Ayrıca EQA, ileri teknoloji ürünü ve sürdürülebilir elektrikli güç-aktarma sisteminin Mercedes-Benz’in temel güvenlik değeri ile nasıl harmanlandığını da gösteriyor.

Tasarımın elektrikli estetiği, “İlerici Lüks”ü destekliyor

EQA, Mercedes-EQ’ya özgü merkezi yıldıza sahip siyah panel radyatör ızgarasına sahip. Ön ve arkadaki kesintisiz ışık şeridi, Mercedes-EQ araçlarının tamamen elektrikli dünyasının bir başka ayırt edici unsuru, “İlerici Lüks” tasarım özelliği. Yatay bir fiber optik şerit, tam LED farların gündüz sürüş farlarını birbirine bağlayarak hem gündüz hem de gece hemen ayırt edilebilen özgün bir görünüm ortaya koyuyor. Büyük bir özenle şekillendirilen farların içindeki mavi renkli vurgular, Mercedes-EQ’nun imzasını pekiştiriyor. LED stop lambalar, konik LED ışık şeridi ile sorunsuz bir şekilde birleşiyor. Böylece EQA’nın arka görünümündeki genişlik algısı güçleniyor. Plakalık tampona entegre ediliyor. Versiyona bağlı olarak “Rosegold” veya mavi dekoratif süslemelere sahip 20 inçe kadar iki veya üç renkli hafif alaşım jantlar sunuluyor.

Tasarım ve donanım versiyonuna bağlı olarak EQA’nın iç mekanındaki elektrik karakteri; yeni arkadan aydınlatmalı bir kaplama ve havalandırma ızgaraları, koltuklar ve araç anahtarında “Rosegold” süslemeler ile vurgulanıyor.

SUV’ye özgü yüksek ve dik oturma pozisyonu sadece binme-inme konforunu arttırmakla kalmıyor, görüş açılarını da iyileştiriyor. Geliştirme aşamasında işlevselliğe özen gösterildi. Örneğin arka koltuk sırtlığı 40:20:40 oranında katlanıyor.

Aerodinamikten elektrikli zeka ile navigasyona kadar verimlilik çok önemli

EQA, 0,28 ile çok iyi bir Cd değerine ulaşıyor. Ön alan A ise toplam 2,47 m2. Üst bölümdeki tamamen kapalı serin hava kontrol sistemi, aerodinamik açıdan verimli ön ve arka rüzgarlıklar, neredeyse tamamen kapalı bir alt gövde, özel olarak optimize edilen aero tekerlekler ve özel olarak uyarlanan ön ve arka tekerlek rüzgarlıkları en önemli aerodinamik özellikler olarak öne çıkıyor.

Standart ısı pompası, gelişmiş termal yönetim sisteminin bir parçasını oluşturuyor. Elektrikli güç-aktarma sisteminin ürettiği ısıyı yeniden kullanma da dahil, çok sayıda yenilikçi çözüm verimliliği ve buna bağlı olarak menzili arttırıyor. Araca binmeden önce EQA’nın iklim kontrolünü ayarlamak da mümkün. Bu işlev doğrudan MBUX bilgi-eğlence sistemi üzerinden yönetiliyor.

Standart olarak sunulan elektrikli zekâ ile navigasyon EQA’nın günlük kullanım kolaylığını destekliyor. Sistem, gerekli şarj duraklarının yanı sıra topografya gibi çok sayıda faktörü dikkate alarak, sürekli menzil simülasyonları yapıp hedefe giden en hızlı rotayı hesaplıyor. Ayrıca kişisel sürüş tarzındaki değişikliklere de dinamik olarak uyum sağlıyor.

Akıllı sürüş destek sistemleri ile üstün çarpışma güvenliği

Aktif Şeritte Kalma Yardımcısı ve Aktif Fren Yardımcısı standart olarak sunuluyor. Aktif Fren Yardımcısı, otonom fren yoluyla bir çarpışmayı önlemeyi veya sonuçlarını hafifletmeyi amaçlıyor. Sistem ayrıca şehir hızlarında duran araçlar ve karşıdan karşıya geçen yayalar için de fren yapabiliyor. Sürüş Destek Paketi; dönüş manevrası, acil durum koridoru, sürücüyü yaklaşan bisikletlilere veya araçlara karşı uyaran araçtan inme uyarısı ve yaya geçitlerinin yakınında yayalar algılandığında uyarma gibi işlevler içeriyor.

EQA, konu pasif güvenlik açısından da gerçek bir Mercedes. GLA’nin sağlam gövde yapısı üzerine inşa edilen EQA’nın gövdesi, bir elektrikli otomobilin özel gereksinimlerine uyarlanıyor. Batarya, kendine ait özel bir gövde içinde şasi zeminine yerleştiriliyor ve bugüne kadar traversler tarafından sağlanan yapısal destek işlevini de üstleniyor. Bataryanın ön tarafında bulunan batarya koruyucusu, enerji depolama ünitesinin yabancı cisimler tarafından delinmesini önlüyor. Elbette EQA da markanın kapsamlı çarpışma testi programını karşılıyor. Batarya ve elektrik akımı taşıyan tüm bileşenler son derece zorlu gereksinimleri karşılıyor.

Gelişmiş donanım seviyesi; Mercedes-EQ’ya özel içerikleriyle göstergeler

MBUX bilgi-eğlence sistemi (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) standart olarak sunuluyor. MBUX, farklı seçeneklerle ayrı ayrı yapılandırılabiliyor. Sistem, güçlü bilgisayar, parlak ekranlar ve grafikler, kişiselleştirilebilir sunum, tamamen renkli head-up display (opsiyon), artırılmış gerçeklik ve öğrenen yazılımı ile navigasyon ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesiyle etkinleştirilen sesli komut sistemi gibi avantajlarla öne çıkıyor.

Bilgi-eğlence ekranındaki Mercedes-EQ menüsü şarj seçenekleri, elektrik tüketimi ve enerji akışı ile ilgili içeriklere ulaşmak için kullanılabiliyor. Gösterge panelindeki sağ ekran, devir göstergesi değil bir “watt ölçer”. Üst kısım güç yüzdesini, alt kısım ise geri-kazanım seviyesini gösteriyor. Sol taraftaki gösterge, hedefe bir şarj molası olmadan ulaşılıp ulaşılamayacağını göstermek için kullanılabiliyor. Renkler sürüş koşullarına göre değişiyor. Örneğin bir hızlanma anında ekran beyaza dönüyor. Ruh haline bağlı olarak veya belirli bir iç mekâna uyum sağlamak üzere kullanıcıya dört farklı seçenek sunuluyor. Progressive versiyonunda özel bir Mercedes-EQ renk teması da bulunuyor.

EQA; Uyarlanabilir Uzun Far Destekli LED Yüksek Performanslı farlar, elektrikli açma ve kapama özelliği ile EASY-PACK bagaj kapağı, 19 inç hafif alaşım jantlar, 64 renkli ortam aydınlatması, çift bardaklık, dört yönlü ayarlanabilir bel destekli lüks koltuklar, manevra sırasında daha fazla rahatlık ve daha iyi bir görüş saplayan geri görüş kamerası ve çok işlevli deri spor direksiyon simidi olmak üzere gelişmiş bir standart donanımla sunuluyor. Yeni model, AMG Line tasarım ve donanım serisi dışında Gece Paketi ile de kişiselleştirilebiliyor.

Hızlı ve kolay bağlantılı çeki demiri

EQA için opsiyonel olarak ESP® treyler stabilizasyonuna sahip bir çeki demiri bağlantısı sunuluyor. Elektrikli kilit açma sistemi kullanım kolaylığı sağlıyor. Kilit açma düğmesi ve gösterge lambası bagaj kapağının içinde bulunuyor. Çeki demiri kullanım için dışarı döndürülebiliyor ya da kullanılmadığında tamponun içine doğru döndürülebiliyor. EQA 350 4MATIC römork çekme kapasitesi frensiz ya da frenli 750 kilogram. Çeki demiri dikey taşıma kapasitesi ise 80 kilogram. Çeki demiri bir bisiklet taşıyıcı ile kullanılabiliyor.

Teknik özellikler – EQA 350 4MATIC

Güç-aktarma sistemi ve batarya
Güç-aktarma sitemi Dört tekerlekten çekiş
Elektromotor(lar):TipÖn aks: asenkron motor (ASM),
Arka aks: Sürekli tahrikli senkron motorlar (PSM),
Güç (en yüksek)bg292
Tork (en yüksek)Nm520
Batarya tipi/Kapasite (WLTP)kWsaLityum-iyon/66.5
Anma gerilimiV367
Geri-kazanım kapasitesi, maks.kW190
AC şarj kapasitesi, maks. (Entegre şarj cihazı, standart/isteğe bağlı)kW11
AC şarj süresi, üç fazlı (11 kW)sa6:25
DC şarj kapasitesi, maks.kW100
Hızlı şarj istasyonunda DC şarj süresi (DC)dk32
DC şarj: 15 dakika sonrası menzil (WLTP)KmYaklaşık 150
Süspansiyon
Ön aksSalıncaklı ve çapraz kollu MacPherson süspansiyon, helezon yaylar, çift tüplü gazlı amortisörler, stabilizatör
Arka aksÇok kollu süspansiyon, helezon yaylar, gazlı amortisörler, stabilizatör
Fren sistemiÖnde havalandırmalı disk frenler, elektrikli park freni, ABS, Fren Asistanı, ESP®
DireksiyonElektrik destekli kremayer servo direksiyon sistemi
Boyutlar ve Ağırlıklar
Kapı/Koltuk adedi 5
Uzunluk/Genişlik/Yükseklikmm4463/1834/1620
Dingil mesafesimm2729
Dönüş çapım11,4
Bagaj kapasitesi, VDAlt340-1320
Boş ağırlık/Yüklü ağırlık /Yükleme kapasitesikg2040/2470/430
Çekme kapasitesi (frenli/frensiz)kg750/750
Cd değeri/Ön alan-/m20,28/2,48
Performans, tüketim ve menzil
Hızlanma 0-100 km/ssn6,0
Maksimum hızkm/s160
Karma yakıt tüketimi (WLTP)kWsa/100 km17,4
CO2 emisyonu (WLTP)gr/km0
Maksimum menzil (WLTP)km422
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ