İşte 2024 BMW 5 Serisi hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

İşte 2024 BMW 5 Serisi hakkında yeni detaylar ortaya çıktı
  • Genel
  • 21 Eylül 2021 14:00
  • 0

BMW 5-Serisi’nin  tamamen yeni, sekizinci neslinin 2023’te ortaya çıkması planlanıyor, ancak premium sedanın kamufle edilmiş prototiplerinin görülmesi,  içeriden alınan raporlarla birleştiğinde, ne bekleyeceği konusunda oldukça net bir tablo ortaya çıkıyor.

Mevcut 5 Serisi  2016’da tanıtılmıştı. Daha sonrasında 2020’de makyajlandı. Bu nedenle 2023’te temiz bir sayfa açmanın zamanı geldi gibi görünüyor. Yeni nesil, CLAR platformunu temel alacak model, yeni motor seçenekleriyle de bize merhaba diyecek.

5-Serisinin plug-in hibrit prototipleri, Münih yollarında test edilirken kameralara yakalandı. Gövde, mevcut modele kıyasla daha fazla şekillendirilmiş ve 4-Serisi’nden meşhur bir şekilde kaybolan ünlü Hofmeister kıvrımını koruyor . Önde, bir çift agresif far ve biraz daha büyük böbrek ızgarası var. Arkada, daha coupe tarzı bir tavan çizgisi ve muhtemelen bir LED şerit ile birbirine bağlanan daha ince arka lambalar yer alacak.

İçeride, 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ile 14,9 inçlik bilgi-eğlence sistemini birleştiren ve iX’ten de hatırladığımız Kavisli Ekranı görmeyi bekliyoruz . Yeni BMW İşletim Sistemi 8’i gelişmiş bağlantı özellikleri ve yarı otonom sürüş yetenekleri sunan en son ADAS ile sunacak.

Motor yelpazesi, geliştirilmiş verimlilik için hafif hibrit teknolojili mevcut dört ve altı silindirli ünitelerin güncellenmiş versiyonlarını içerecek. Plug-in hibrit varyantlar, turboşarjlı 3.0 litrelik altı silindirli motor ile geliyor. Bu motorun yanında bir veya iki elektrikli motor gelecek. Bu kombinasyon ile model  500 hp güze ulaşacak. Son olarak, M5’in yerini alacak ilk elektrikli versiyonlar, çift turbolu 4.4 litrelik V8 motor ile gelecek. Elektrikli motorlar ile kombine edilecek olan makine toplamda 750 Hp gücün üstüne çıkacak. 

Tam elektrikli  BMW i5’e gelince, farklı ızgara, girişlerdeki mavi vurgular, aerodinamik tekerlek tasarımları ve egzoz borularının olmaması gibi ayrıntılarla standart modelden  ayrılacak. Temel özelliğin, arka aksta yaklaşık 300 hp üreten tek bir elektrik motor ve iX SUV’dan ödünç alınan 70 kWh pil paketi ile arkadan çekişli olarak gelecek. Daha güçlü xDrive50 , 600 km menzile sahip olurken, daha büyük 100 kWh pil ile birlikte 500 hp’den  fazla güce erişecek. Çift motorlu varyasyon  ile model 800 bg güce ulaşacağı tahmin ediliyor. Tam elektrikli sedan, yakın zamanda Münih’te tanıtılan Mercedes-Benz EQE , yakında çıkacak olan Audi A6 e-tron ve yeni nesil Tesla Model S’nin doğrudan rakibi olacak. BMW henüz bunu doğrulamamış olsa da, 5 Serisi Touring ile daha fazla kargo alanı sunacak. Bu model dört kapılı sedanın ardından sunulacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ