IONITY’nin yatırım kararıyla Audi de yeni bir şarj deneyimine adım atıyor

IONITY’nin yatırım kararıyla Audi de yeni bir şarj deneyimine adım atıyor
  • Genel
  • 29 Kasım 2021 20:53
  • 0
  • A+
    A-

Elektrikli mobilitenin temel omurgasını iyi geliştirilmiş bir şarj altyapısının oluşturduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirilen ve kurucuları arasında Audi’nin de yer aldığı IONITY, 2025 yılına kadar 5 binden fazla ek hızlı şarj noktası kurmak için yaklaşık 700 milyon Euro’luk yatırım yapma kararı aldı.

Yatırım çerçevesinde hizmete girecek olan 350 kW’a kadar hızlı şarj noktalarında, Audi, e-tron modelleri için son derece rahat ve kolay şarj imkanı sunan yeni “Plug&Charge – Tak ve Şarj Et” işlevini de devreye alacak. 

E-mobilitenin başarısının büyük ölçüde şarj altyapısına bağlı olduğu gerçeğinden hareket eden ve 24 ülkede bulunan Avrupa’nın en büyük açık yüksek güçlü şarj (HPC) ağı olan IONITY, elektrikli araçlar için hızlı şarj ağına 700 milyon Euro yatırım yapma kararı aldı. 

REKLAM ALANI

Karar doğrultusanda, Audi’nin de hissedar olduğu ortak girişim, şu anda 1.500’den fazla olan yüksek performanslı 350 kW şarj noktası sayısını 2025’e kadar 7 bine çıkaracak. Yeni yatırımla şarj istasyonlarının sadece otobanlarda değil, aynı zamanda yoğun şehirlerarası ana yollarda da inşa edilmesi planlanıyor. 

Yatırım kapsamında IONITY, kullanım seviyelerine bağlı olarak yeni istasyonlarında kapasite artırımına da planlıyor. Yeni siteler, altı ila on iki şarj noktasıyla tasarlanacak. Böylece kullanıcıların şarj ve bekleme sürelerinin önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor. Yeni araziler satın alarak servis istasyonları, dinlenme ve alış veriş alanlarının bulunduğu yeni tesisleri inşa etmek ve işletmeyi de hedefleyen IONITY, müşteri deneyimini önemli ölçüde geliştirmeyi amaçlıyor.

IONITY’nin genişlemesi, e-mobiliteyi daha da çekici hale getiriyor

2025 yılına kadar 20’den fazla tamamen elektrikli modelle geniş tabanlı bir EV lansmanı planlayan Audi, 2026’dan itibaren yalnızca yeni, yenilikçi tamamen elektrikli modelleri pazara sürecek. 

Tüm temel segmentlerde ürün yelpazesini elektrikli otomobillere dönüştürdüklerini belirten AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Markus Duesmann, bunun ciddi bir değişim ve fırsat olduğunu söyledi. Duesmann “E-mobilitenin başarısı büyük ölçüde kapsamlı bir şarj altyapısına bağlı. Şarj ağını geliştirmeye ve iyileştirmeye odaklanan IONITY’nin bu genişleme kararı, elektrikli araçları daha çekici hale getirmede önemli bir rol oynayacak.” diye konuştu. 

IONITY, e-tron Şarj Hizmetinin temeli

IONITY’nin kurucu üyeleri arasında yer alan ve en başından itibaren ortak girişimin ortağı olan Audi, kendi şarj hizmeti olan e-tron Şarj Hizmeti’ni de IONITY’nin Avrupa genelinde bulunan hızlı şarj istasyonları ağından temel alıyor. Yalnızca bir şarj kartının kullanıldığı hizmet, şu anda 26 Avrupa ülkesinde 280 binden fazla şarj noktasına erişim sağlıyor.  

Tak ve Şarj Et: Audi, RFID kart veya uygulama olmadan şarj mümkün 

Aralık 2021’den itibaren Audi, yalnızca “Tak ve Şarj Et – Plug & Charge (PnC)“ olarak bilinen IONITY ağında özellikle premium bir şarj şekli sunmayı planlıyor. Bu sayede, bir elektrikli otomobili RFID (radyo frekansı tanımlama) kartı veya bir uygulama olmadan kolayca ve güvenli bir şekilde şarj etmek mümkün olacak. Yeni sistemle, doğrulama işlemi, şarj kablosu araca bağlanır bağlanmaz, uyumlu şarj istasyonlarında şifreli iletişim yoluyla otomatik olarak gerçekleşecek ve  şarj işlemi başlayacak. Sistem, 2021 yılının 48’inci haftasından sonra üretilmiş olan PnC özellikli Audi e-tron modellerinde kullanılabilecek. 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ