Hızla Artan Nikel fiyatları elektrikli otomobillerin fiyatını arttırabilir

Hızla Artan Nikel fiyatları elektrikli otomobillerin fiyatını arttırabilir

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından hızla yükselen tek şey gaz fiyatları değil, çünkü nikel fiyatları da tavan yaptı.

CNBC’nin belirttiği gibi , Londra Metal Borsası, “üç aylık kontrat fiyatlarının iki katından fazla artarak ton başına 100.000$’ın (75,895 £ / 90,192 €) üzerine çıkmasının” ardından dün nikel ticaretini askıya aldı. Nikel, lityum iyon pillerdeki ana bileşenlerden biri olduğundan, elektrikli otomobil üreticileri için bu ciddi bir sorun olacak. Durum o kadar kötü ki Morgan Stanley’nin otomotiv analisti Pazartesi günü “nikel bugün %67,2 arttı ve ABD’de ortalama bir EV’nin girdi maliyetinde yaklaşık 1.000 $ artacak.

Wall Street Journal , Rusya’nın dünyadaki nikel arzının %5-6’sını oluşturduğunu ve nikel ihracatının doğrudan yaptırımlar tarafından hedef alınmamasına rağmen, “nakliye firmaları ve tüccarların ülkenin kaynaklarıyla uğraşmaya isteksiz olduklarını” belirtiyor. Ancak, yüksek saflıkta nikel üretiminin %17’sinden Rusya sorumlu olduğu için tek sorun bu değil ve bu elektrikli araçlar için kritik öneme sahip.

Nikel ile ilgili endişeler savaştan önce de vardı ve CNBC, bazı analistlerin yüksek kaliteli nikel için küresel talebin 2024 yılına kadar arzı geçebileceği konusunda uyardığını kaydetti. Bu uyarılar geçen sonbahardan bu yana durum önemli ölçüde kötüleşti, ancak lityum demir fosfat piller gibi alternatifler var. Bunun elektrikli araçlar üzerinde ne kadar etkisi olacağı henüz belli değil, ancak büyük ölçüde nikel fiyatlarının yüksek kalmaya devam edip etmeyeceğine bağlı olacak. Bunu yaparlarsa, otomobil üreticileri ve tüketiciler büyük olasılıkla EV’ler için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ