Elektrikli Touring Şampiyonası’na CUPRA damgası !

Elektrikli Touring Şampiyonası’na CUPRA damgası !
  • Genel
  • 28 Ekim 2021 11:32
  • 0
  • A+
    A-

CUPRA, tarihin ilk elektrikli touring otomobil şampiyonası PURE ETCR’ye damgasını vurdu. Beş yarıştan üçünü zaferle taçlandıran CUPRA e-Racer takımı şampiyon olurken, CUPRA’nın direksiyonuna geçen Mattias Ekström de pilotlar kategorisinde şampiyonayı birincilikle tamamlayarak “Kings of the Season” (Sezonun Kralları) ünvanını aldı.

Tamamen elektrikli otomobillerin yer aldığı PURE ETCR, Fransa’nın Pau-Arnos pistinde düzenlenen son yarışla tamamladı. Yarışta damalı bayrağı ilk gören CUPRA e-Racer takımı pilotu Mattias Ekström olurken, bu zaferle CUPRA, PURE ETCR’de markalar şampiyonluğu ünvanını kazandı. 

Yarışı zaferle noktalayan Mattias Ekström Kings of the Season” (Sezonun Kralları) ünvanını aldı. Beş yarışlık seride üç kez birincilik kazanan CUPRA e-Racer, tarihin ilk elektrikli touring otomobil şampiyonasında zaferin sahibi oldu. Markaya başarıyı getiren yüzde 100 elektrikli 500kW (680PS) güce sahip CUPRA oldu. 

REKLAM ALANI

 Pistlerdeki deneyimi günlük kullanıma aktaracak

CUPRA Araştırma ve Geliştirme bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Werner Tietz şunları söyledi: “Mattias Ekström, Jordi Gené, Mikel Azcona ve Dániel Nagy’yi ve ayrıca tüm CUPRA X Zengő Motorsport takımını tebrik ediyorum. CUPRA’da biz zorlukları ve iddialı maceraları severiz; bu, DNA’mızın bir parçası. PURE ETCR’de elde ettiğimiz zafer, elektrikli otomobil teknolojisinin rekabetçi ve heyecan verici touring yarışları sunabileceğini tüm dünyaya göstermemize vesile olurken, aynı zamanda geleceğin otomobillerinde göreceğimiz teknolojileri öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmemizi sağlıyor. CUPRA e-Racer ile edindiğimiz deneyimi yakında tüm CUPRA’lara aktarılacak ve müşterilerimiz bu deneyimi dünyanın dört bir yanındaki yollarda kullanacak.”

PURE ETCR şampiyonu Mattias Ekström ise, “PURE ETCR’nin tarihteki ilk sezonunda CUPRA ile elde ettiğimiz başarıdan dolayı gurur duyuyorum. CUPRA e-Racer sayesinde yıl boyunca kendimi çok güçlü hissettim ve nereye gidersek gidelim rekabetçi olacağımızın farkındaydım. Mikel, Jordi ve Daniel ile takımın bir parçası olmak ve ayrıca bu şampiyonadaki diğer başarılı sürücüler ile yarışmak benim için bir zevkti. Bu asla unutulmayacak bir deneyim” diye konuştu. 

CUPRA e-Racer’ın zafere giden yolu

PURE ETCR’de elde edilen zafer, temelleri 2017 yılında atıldı. CUPRA Racing, ilk elektrikli touring otomobilinin oluşturulması için; elektrik teknolojisi kullanılarak yarışmanın tam anlamıyla ütopik olduğu dönemde çalışmaya başladı. Performans, menzil, sıcaklık ve güvenlik konuları ile ilgili akıllarda pek çok soru vardı, şirket birçok zorluğun üstesinden gelip bu sorulara yanıt buldu.

CUPRA Racing, herhangi bir referans noktası olmaksızın konsept otomobilin tasarımı üzerinde günlerce çalıştı. Mühendisler, önceden belirledikleri performans hedeflerine ulaşmak ve doğru teknolojiyi seçmek için birçok simülasyon gerçekleştirdi. Genel konsept tanımlandıktan sonra, dikkatler şaside yer alması gereken son derece ağır ve hacimli aküler ve motorlara çevrilmişti. Bu durum, mühendislik takımının elektrikli ve elektronik parçaların yapısını tanımlaması gerektiği anlamına geliyordu. Söz konusu teknoloji en az 5.000 kilometrelik teste tabi tutuldu. Tüm bu zorlu sürecin ardından 500kW (680PS) maksimum gücün yanı sıra arka aksta yer alıp 0’dan 100 km/sa hıza 3,2 saniyede ulaşmayı sağlayan dört elektrik motoru sayesinde elde edilen 960Nm’lik maksimum torka ve fütüristik bir görünüme sahip bir yarış otomobili ortaya çıktı. CUPRA e-Racer ayrıca, 65 kWh’lik sıvı soğutmalı bir akü ve arka aksa yönlendirilen yenilikçi bir tork kontrol sistemi ile donatıldı. CUPRA, PURE ETCR’de yeni elektrikli otomobillerinin geliştirilmesi için deneyim kazandı. Markanın bu yıl piyasaya sunduğu Born ve 2024 yılında tanıtmaya hazırlandığı Tavascan gibi yüzde 100 elektrikli modelleri bilgi birikimini doğrudan yarış pistlerinden alıyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ