Citroen; C5 Aircross ile Elektrikli Hamlesi Başladı

Citroen; C5 Aircross ile Elektrikli Hamlesi Başladı

Citroën, elektrikli otomobil hamlesini ürün gamının amiral gemisi olan Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ile başlattı. Araç, bünyesinde barındırmış olduğu şarj edilebilir hibrit teknolojisi ile Citroën Advanced Comfort programına tamamen yeni bir boyut kazandırıyor.

Öncü teknolojileriyle otomotiv dünyasına yön veren Citroën enerji geçiş sürecine de öncülük ediyor. Elektrikli araca geçiş sürecini başlatan Citroën, LEV (Düşük Emisyonlu Araç) tipi araçları pazardaki tüm segmentlere yaymayı ve olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Marka,Berlingo Electric, C-Zero ve dört kişiye üstü açık bir sürüş sunan E-MEHARI gibi örneklerle başlattığı süreci Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ile hayata geçiriyor. Şarj edilebilir hibrit ile başlayan enerji geçişi kısa bir süre sonra tamamen elektrikli modellerin devreye alınmasıyla devam edecek. Citroën geçiş sürecinde yüksek verimlilik seviyesine sahip benzinli ve dizel olmak üzere içten yanmalı motorları da sunmaya devam edecek.

REKLAM ALANI

Çok Yönlü Bir Kullanım Sunuyor

Citroën, 2023 yılına kadar ürün gamının yüzde 80’inin ve 2025 yılına kadar ise ürün gamının tamamının elektrik destekli olmasını hedefliyor. Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ise markanın yeni ürün stratejisinin ilk şarj edilebilir hibrit modeli olarak öne çıkıyor. C5 Aircross SUV ile başlamak üzere bundan sonra satışa sunulan her yeni Citroën modelinin bir elektrik destekli versiyonu olacak.

Böylece Citroën, kullanıcılarına şehir içinde elektrikli veya uzun yolculuklarda içten yanmalı olmak üzere zengin bir güç ve aktarma organı çeşitliliği sunuyor olacak. Citroën CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede, “Elektrikli araç stratejimizin ilk hamlesini temsil eden Yeni C5 Aircross SUV Hybrid modelimizi tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Citroën’in teknoloji alanındaki amiral gemisi olan bu otomobil günlük kullanımda elektrikli veya ihtiyaç halinde benzinli motor seçeneği ve konforlu yapısıyla çok yönlü bir kullanım sunuyor” dedi.

Tıpkı içten yanmalı motora sahip versiyonlar gibi Yeni C5 Aircross SUV Hybrid de özgün ve karakteristik bir tasarıma sahip. Gövde orantıları, uzun motor kaputu ve gövdeyi koruyan aksesuarlarıyla tipik bir SUV görünümü sergileyen yeni C5 Aircross SUV Hybrid son derece kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri sunarken aynı zamanda hibrit sürüş moduna özgü detaylarla da dikkat çekiyor.

Sıfır emisyonlu sessiz bir sürüş

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid, benzinli motor ile elektromotoru bir arada kullanan yüksek verimlilik seviyesine sahip bir hibrit sistemle yollara çıkıyor. Groupe PSA’nın başarısını kanıtlamış PureTech benzinli motor 180 beygir güç üretiyor ve Euro 6 emisyon normunu karşılıyor. Motor ile şanzımanın arasına entegre edilen elektromotor ise 80 kW güç üretiyor. İlk hareket anından itibaren 320 Nm tork kullanıma sunulan sistem toplamda 225 beygir güç üretiyor.

8 yıl garantili

Elektromotoru 13,2 kWh kapasiteli yüksek voltajlı 200 V lityum-iyon batarya besliyor. 135 km/s hıza kadar çalışan sistem 50 km’ye kadar tamamen elektrikli bir sürüş sunuyor. Dolayısıyla sürücü ev ve iş yerinde gerekli şarj imkânlarının da olması halinde hafta boyunca benzinli motoru hiç kullanmadan ev-iş-ev arasındaki yolculuklarını gerçekleştirebiliyor.

32 A Wall Box ve opsiyon olarak sunulan 7,4 kW şarj ile 2 saatten kısa bir sürede tamamlanabilen şarj süresi,Green’up™ Legrand 14 A soket ve 3,7 kW şarj ile 4 saat, standart 8 A yerel priz ve 3,7 kW şarj ile ise 7 saatoluyor. Sistem bataryaları şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 160.000 km’ye kadar veya 8 yıl garanti ile sunuluyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ