ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 10. sezonu Mexico City’de start alıyor

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 10. sezonu Mexico City’de start alıyor
  • Genel
  • 12 Ocak 2024 17:49
  • 0
  • A+
    A-

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın yeni sezonu bu hafta sonu Mexico City’de star alacak. Teknoloji lideri ve şampiyonanın isim ortağı olarak ABB, bu etkinliği hem pistte hem de pist dışında daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemeye yardımcı olacak çözümler için bir test alanı olarak kullanmaya devam ediyor.

22 sürücü Gen3 döneminin ikinci sezonuna, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı, en hafif ve en verimli elektrikli yarış otomobilinin sınırlarını yüksek hızlı Autodromo Hermanos Rodriguez pistinde daha da zorlamaya hazır olarak girecek. Foro Sol stadyumunda uzun düzlükler ve art arda gelen dar virajlar, otomobillerin performansını sergilemek için ideal ortamı sunuyor. Pist, 2.250 metre rakımı nedeniyle yarışmacılara ve teknolojiye takvimdeki diğer yarışlardan farklı bir dizi zorluk sunuyor.

ABB’nin İletişim ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkanı Karin Lepasoon şunları söyledi: “Enerji dönüşümü yarışında ilerleme kaydedilmesine yardımcı olacak ve nihayetinde hepimiz için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratacak en üst düzey gelişmiş teknolojilerin sergileneceği heyecan verici bir başka elektrikli aksiyon sezonunu dört gözle bekliyoruz. Bu özellikle Mexico City gibi yoğun bir şehir için çok önemli. Genişleyen metropol, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde karşılaştığımız zorlukları ve optimizasyon, elektrifikasyon ve karbonsuzlaştırma yoluyla bunlarla nasıl mücadele edebileceğimizi sergilemek için uygun bir zemin oluşturuyor.”

REKLAM ALANI

E-mobilite teknolojisindeki bu ilerleme, ABB’nin bu hafta sonu ev sahibi ülke de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde uygulamak için çalıştığı teknolojinin bir örneğini teşkil ediyor. ABB, Yucatán’da bir milyondan fazla nüfus için genişletilmiş bir elektrikli otobüs ağı içeren daha hızlı, modern ve sürdürülebilir bir ulaşım sistemi sağlamak üzere Mobilite ve Kentsel Bölgesel Kalkınma Enstitüsü (IMDUT) ile çalışarak Ie-tram projesi için şarj altyapısı sağlıyor. İki aracın aynı anda şarj edilmesine olanak tanıyan ve çoğunlukla gece boyunca kullanılacak olan toplam 16 Terra 124 (120 KW) şarj ünitesi kurulacak. Buna ek olarak, fırsat şarj sisteminin bir parçası olarak sekiz adet 300 kW HVC pantograf şarj ünitesi tedarik edilecek ve tipik şarj süreleri dört ila altı dakika arasında olacaktır.

E-mobilite, şehirleri daha sürdürülebilir hale getirecek çözümün sadece bir parçası. Binalar küresel enerji tüketiminin yüzde 30’undan fazlasından sorumlu olduğu için[1] binalarda verimliliğin artırılması çok önemli. Akıllı bina teknolojisi, enerji tüketimini azaltmak için ışıkları kısarak, gölgelendirmeyi kontrol ederek ve HVAC’yi (ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme) ayarlayarak işletmelerin daha sürdürülebilir hareket etmesine ve maliyetleri kontrol etmesine yardımcı olabilir.

ABB Meksika, Sonora’nın Nogales kasabasındaki bir tıbbi ekipman üretim şirketine yeni bir sistem kurmak için iklimlendirme otomasyonu (HVAC) hizmetlerinde entegre çözümler konusunda uzman olan Monterrey merkezli Solueza ile işbirliği yaptı. ABB FusionAir® Akıllı Sensörler, HVAC ekipmanının verimli bir şekilde kontrol edilmesini sağlamanın yanı sıra temiz odalarda sıcaklık, nem, CO2 konsantrasyonu gibi değişkenleri izlemek için kullanılıyor. ABB’nin çözümü, kompresörleri ve ısı pompalarını otomatikleştirirken müşteriye yaklaşık yüzde 15 enerji tasarrufu sağladı ve yüzde 20 daha az alan kullandı.

ABB’nin Meksika’da 6 bin’den fazla çalışanı ve Nogales’te güneş panelleri ve ABB Ability™ enerji yönetim sistemi sayesinde emisyonları yüzde 86 oranında azaltan bir tesis de dahil olmak üzere 8 üretim tesisi bulunmaktadır. Bu, ABB’nin enerji verimliliğini artırmaya ve binaların karbonsuzlaştırılmasını sağlamaya yönelik küresel bir girişim olan ve üretim ve imalat tesisleri için en iyi uygulama çözümlerini oluşturan Mission to Zero konsepti kapsamında gerçekleştirilmiştir.

ABB’nin teknolojisi, FIA Girls on Track programının bir parçası olarak Mexico City’de sergilenmeye devam edecek. 10. Sezonda ABB, 2024 yılında 11 yarış hafta sonunun tamamını kapsayacak şekilde genişletilen ve 1.650’den fazla katılımcıya ulaşan taban projesi ile ortaklığını sürdürüyor. Program, 12 ila 18 yaş arasındaki kız çocuklarına bir dizi etkinlik ve atölye çalışması aracılığıyla motor sporları endüstrisinin farklı yönlerini keşfetme fırsatı sunuyor. ABB, ABB robotiklerine odaklanan ve şirketin en yenilikçi işbirlikçi robotlarından biri olan GoFa™ ile kızların temel programlama becerilerini öğrenmelerini sağlayan bir atölye çalışması düzenliyor. Resmi Şarj Ortağı olarak ABB, program katılımcılarına seri halde yolda kullanılan şarj teknolojisini öğretmek için Terra AC ile bir atölye çalışması da düzenliyor.

Mexico City’deki yarışın ardından seri ay sonunda tarihi sokaklarda iki gece yarışı için Suudi Arabistan’ın Diriyah kentine gidecek. Suudi Arabistan sezon takvimi yeni ev sahipleri de dahil olmak üzere 10 küresel lokasyonda 16 yarıştan oluşuyor: Şangay, Misano ve Tokyo.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ