Rekor kıran benzin pompası fiyatları sizi elektrikli otomobillere çekecek mi?

Rekor kıran benzin pompası fiyatları sizi elektrikli otomobillere çekecek mi?
  • Genel
  • 14 Mart 2022 16:59
  • 0
  • A+
    A-

Akaryakıt fiyatları günden güne artış gösteriyor. Fiyatlar ve bayi marjları yükseldi ve şimdi gaz fiyatları da yükselmeye başladı.

Yeni ve hatta kullanılmış arabaların yaşadığı enflasyonu veya fiyat artışlarını aşmanın bir yolu olmasa da , uzun vadede biraz para biriktirmenin bir yolu olabilir. Bu çözüm, tamamen elektrikli bir araç satın almak olabilir. Bugünkü sorumuzun kaynağı bu, yüksek petrol fiyatları sizi EV’ye mi yönlendirecek?

Hiçbir plan kusursuz değildir ve bir EV’nin, özellikle de kullanılmış olanın uzun vadeli onarım maliyetleri, geleneksel bir otomobilinkinden daha yüksek olmasa bile, aynı derecede yüksek olabilir. Buna rağmen, birçok üretici yeni otomobil alıcıları için elektrikli araçlara geçişi kolaylaştırıyor. Otomobil üreticileri, vergi teşviklerinin yanı sıra alıcılara şarj istasyonunda mola veriyor. Kia, EV6 alıcılarına Electrify America şarj ağında binlerce ücretsiz mil sunuyor. BMW , yeni otomobil alıcılarına aynı ağ üzerinden iki tam yıl ücretsiz şarj imkanı sundu. Volvo Polestar 2 alıcıları da aynı anlaşmayı sağlıyor.

REKLAM ALANI

Hem konut hem de ticari ortamda konuma ve şarj altyapısına bağlı olarak , elektrikli arabaları kullanmak her gün çok daha ucuz olabilir. Aynı zamanda, bazı araştırmalar, EV sahiplerinin sadece hızlı şarj istasyonları bulmak için daha ileri gitmek zorunda kaldıkları vergiler ve ‘çıkmaz miller’ gibi şeyleri hesaba katarken, bunun tersinin doğru olduğunu buldu. Kısa ve uzun vadeli bakım maliyetleri de önemsiz değildir. Elektrikli arabalar sıvı değişimi gibi şeyler gerektirmezken, pil değiştirme maliyetleri gerektiğinde çok pahalı olabilir. Peki, elektriğin size biraz para kazandıracağını umarak benzini bir kez ve tamamen terk etmeye istekli olacağınız bir noktada mıyız? Yukarıda belirtilen faktörlerden herhangi biri sizin için diğerlerinden çok daha önemli? Dairelerde olanlar genellikle konut şarj cihazları takma özgürlüğüne sahip değildir, bu yüzden belki bu da daha büyük bir faktördür. Peki siz EV bir otomobil almak ister misiniz?

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ