Hibrit Arabaların Avantajları Neler?

Hibrit Arabaların Avantajları Neler?

Otomotiv piyasası özellikle ülkemizde fazlasıyla hareketli bir başlık. Her yıl neredeyse birden fazla yeni model piyasaya giriş yapıyor. Bunlar arasında en dikkat çekenleri ise hibrit otomobiller. Son dönemin en çok konuşulan araçları olan hibrit otomobillerin avantajlarını sizler için inceledik.

Hibrit otomobil nedir?

Basitçe bünyesinde hem elektrikli hem de içten yanmalı motorun kombine bulunduğu araçlardır. Burada elektrikli ve içten yanmalı motor birlikte çalışarak hibrit bir sistemi oluştururlar. Akabinde hem yakı tüketimi hem e emisyon konusunda modele avantaj sağlayan bir sistemdir hibrit teknoloji.

REKLAM ALANI

Avantajları neler?

Hibrit otomobillerin kendi içinde bir çok avantajı vardır. Son dönemde fazlasıyla trend olan bu modellerin avantajlarını sizler için bu yazıda inceleyeceğiz. Hibrit motorlu araçlar özellikle şehir içerisinde ve yoğun trafikte avantajlı yönlerini daha çok ön plana çıkarmaktadırlar. Şimdi başlık başlık biraz avantajlarından bahsedelim sizlere.

Emisyonu düşürürler

Özellikle otomobillerin fazlasıyla arttığı günümüzde, küresel ısınma ve benzeri sorunlar giderek artış göstermekte. Akabinde bu araçlardan çıkan CO2 gazları iklimlerin bozulmasına daha da fazla katkı sağlamaktadır. Burada hibrit otomobillerin avantajı çevreye daha az CO2 emisyon gazı salınımı yapmaktadır. Bu sayede çevreyi kirletme oranı içten yanmalı makinelere göre daha da düşüktür. Çevreyi korumak ve gelecek için güzel bir dünya bırakma adına önemli rol oynamaktadır hibrit otomobiller.

Finansal açıdan faydalıdır

Bazı markalar hibrit otomobiller için devletten destek almaktadırlar. Buda otomobilin ilk satın alma maliyetini düşürmektedir. Bu sayede kaliteli otomobillerde yer alan bu sistemler, hem çevreyi daha az kirletecek hem de daha ulaşılabilir bir fiyat seviyesinde olmaları sağlanacaktır.

Fosil yakıtlara bağımlılığı azaltır

Bu başlık ise normal bir içten yanmalı motora göre hibrit sistemlerin avantajını göstermektedir. Standart içten yanmalı motora göre daha az fosil yakıt tüketen hibrit araçlar, fosil yakıt bağımlılığını da azaltmaktadır. Giderek azalan fosil yakıt rezervini düşündüğümüzde, hibrit makinelerin öneminin ne kadar arttığı buradan anlaşılır. Peki daha az nasıl yakıyor? Üzerindeki elektrikli motor yine araç içinde arındırılan sınırlı depo pilleri kullanarak enerji depoluyor. Bu depolanan enerji özellikle sıkışık trafikte ilk hareket konusunda otomobile yardımcı oluyor. Dur kalk trafikte içten yanmalı makinelerin çok fazla yakıt tükettiği bilinmektedir. Burada devreye giren elektrikli motor bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Enerjisini geri kazanabilir

Gerek fren yöntemi gerekse ayağınızı gazdan çektikten sonra kinetik nerjiyi potansiyel enerjiye çevirme mantığında fazla üretilen ekstra enerjiyi bu tarz araçlar depolayabilir. Örneğin yokuş aşağı ineceğiniz bir yerde gazdan ayağınızı çektiğinizde bu tarz araçlar hareket ile kazanılan enerjiyi Rejeneratif sistem sayesinde bünyesindeki pillere depolar veya fren yaptıkça yine aynı depolama işlemi devam etmektedir.

Yakıt tüketimini düşürürler

Hibrit otomobillerin elinin en güçlü olduğu noktalar düşük yakıt tüketim değerleridir. Standart bir benzinli araç ile ortalama tüketim değerinin 10 litre olduğunu varsayarsak, kullanım ve şartlara göre hibrit araçlar ile litre bazında %30-%40 arası ekonomi yapabilmeniz mümkün olacaktır.

İkinci el değeri yüksektir

Günümüzde bir araç aldığınızda ikinci elde fiyatı fazlasıyla düşmektedir. Hibrit otomobiller içinse durum biraz farklı. Bu tarz araçlar ikinci elde fiyatını fazlasıyla korumaktadır. Burada son dönemde olan trend olma durumu da bu konuyu desteklemektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ